Byk 20 IV – 21 V

Główna cecha pozytywna osób urodzonych pod znakiem Byka jest siła i odwaga. Przeto pewność siebie wynika u nich z poczucia swojej wartości. A ponieważ najczęściej są szlachetne, a także ostrożne, dlatego w życiu nie powodzi im się źle. Przez cały okres stabilizowania swojego życia, chłoną wiedzę, utrwalając wysokie zalety inteligencji. Ponad wiedze przekładają inne zalety…

Żywioł/Trygon: Ziemia
Znak: Głowa byka
Kwadron:Stały
Słowo kluczowe:Stabilność
Planeta władająca: Wenus – bogini miłości piękna i sztuki. Wenus wpływa na uczuciowość, idealizm, poczucie piękna, wrażliwość oraz na sentymentalizm, nieśmiałość, przewrażliwienie.
Szczęśliwy dzień: piątek.
Kolory: bladoniebieski, bladozielony .
Kamienie: szmaragd, szafir, agat, karneol.
Metal: miedź.
Rośliny i zapachy: róża, melisa, imbir.
Cechy pozytywne: stałość, wytrwałość, stanowczość, pewność, praktyczność, bezpośredniość, domatorstwo, konwencjonalność, escetyzm, zmysłowość
Cechy negatywne: zaciętość, histeria, materializm, egoizm, powolność, kłótliwość, chciwość, zapalczywość
Motto: Ja mam

Osoby urodzone pod znakiem Byka są solidne, praktyczne i pełne determinacji – wiedzą czego chcą i konsekwentnie dążą do celu. Mają racjonalny stosunek do życia, mocno stąpają nogami po ziemi. Byki są dobrymi organizatorami, zdyscyplinowanymi i uzdolnionymi. Nie lubią rywalizować, są bardzo pokojowo nastawione do świata i ludzi.

Potrafią pracować ciężko i uczciwie przez wiele lat, aby osiągnąć upragniony, wysoki poziom życia. Są praktyczne i konkretne, ale często brak im elastyczności, fantazji i rozmachu. Byk najbardziej ze wszystkich znaków potrafi docenić wartość dóbr materialnych. Nie cierpi mieć długów, dlatego za podstawę swojej egzystencji uważa zapewnienie dobrego bytu sobie i swojej rodzinie. Najszczęśliwszy jest we własnym domu, otoczony pięknymi i kosztownymi przedmiotami oraz bliskimi, kochającymi ludźmi.

Osoby spod znaku Byka bywają dogmatyczne, skryte, skąpe i podejrzliwe, dlatego nie zawsze łatwo z nimi żyć. Konserwatywne i złośliwe, potrafią nie jednemu uprzykrzyć życie. Dbają o porządek, lubią dobrze zjeść i cenią wygodę, czasami przeradza się to w lenistwo i samo pobłażanie.
Wewnątrz każdego Byka siedzi romantyczny marzyciel, który chciałby wyjść spod twardej skorupy. Byki są pełne rezerwy i nieufności w stosunku do obcych, ale przy bliższym poznaniu okazuje się, że są bardzo gościnnymi gospodarzami.

BYK, CZYLI O POTĘDZE ZMYSŁÓW
Jeśli chcielibyście poznać ludzi, którzy lubią i co więcej, potrafią cieszyć się życiem, smakować go i korzystać z niego to zapraszam do zaznajomienia się z Bykiem.
Wiosna jest już w pełni, zmieniła się jej aura z gwałtownego rozwoju natury w bardziej spokojną fazę kwitnienia i pylenia – w fazę Byka. Natura uzyskała spokój i równowagę rozwoju. Minął czas gwałtownych zmian w pogodzie i samopoczuciu. Taka jest właśnie natura Byka. To pierwszy znak trygonu ziemi, oraz pierwszy znak kwadratu stałego.

Bykowi patronuje Wenus, bogini piękna, natury i miłości. Zaiste jest to znak uwielbiający wszelkie przejawy erotyzmu i miłości. Znak ten przynależy do żywiołu ziemi, dlatego nie należy się spodziewać po urodzonych w tej fazie zodiaku gwałtownych i szalonych uczuć nie rzadkich u Barana. Pamiętajmy, że Byk jest znakiem stałym, a więc niezbyt podatnym na zmiany i skorym do przyzwyczajenia. Erotyzm Byka jest bardzo zmysłowy, ale bynajmniej nie gwałtowny. Byk w ezoteryce jest przyporządkowany przyrodzie i światu natury, dlatego jego erotyzm jest jakby powolny i zrównoważony. Funkcjonuje w pełnej harmonii ze światem żywym, z całą naturą. Ten ekologizm Byka zachęca go by wszystko wokół niego było możliwie naturalne i zrównoważone.

Kocha zatem naturalne zdrowe życie, zdrową żywność i naturalny seks.
W miłości i seksie jest spontaniczny, ale niezbyt wyrafinowany. Jest w Byku pewna naturalna prostota i potrzeba przyjemności. Chodzi on trzeźwo po ziemi. Nawet jeśli jest zakochany, to nie traci gruntu pod nogami, nie traci kontaktu z rzeczywistością. Będzie kochankiem pełnym namiętności i zmysłowości, ale może mu brakować finezji, delikatności i subtelności. Będzie bardzo prawdziwy w tym co robi. Dlatego należy mieć świadomość, że ktoś taki da nam świetne podparcie i bezpieczeństwo, ale szalonego romansu w stylu „Dziewięć i pół tygodnia” z nim nie przeżyjemy. Oczywiście, nie każdy potrzebuje odlotów i duchowych ekscytacji w związku z miłością Dla ludzi żyjących w świecie fantazji i marzeń, świecie impresji i doznań mistycznych, jak Raki, Skorpiony i Ryby, związek z Bykiem może być bardzo stabilizujący i wyciszający ich zwichrowaną psychikę. Również dla Byka jest fascynującym doświadczeniem przeżycie odlotu, o który w jego życiu jest nader trudno z kimś kto tego doświadcza prawie na co dzień.
Byki powinny się wystrzegać naturalnej u nich skłonności do przyzwyczajania się i schematyzmu. Prof. Lew-Starowicz mówił, że nuda jest gwoździem do trumny miłości i uczuć. Znaki te powinny ciągle pytać się, czy w ich życie erotyczne nie zdążyła zakraść się sztampa i senność. Miłość lubi doświadczać napięć i odrobina szaleństwa jej nie zaszkodzi.

Trzeba jednakże przyznać Bykom słuszność, gdy chodzi o trwałość ich pożycia. Przyzwyczajenie i stałość zwykle dobrze rokuje trwałości i odporności na zmienne koleje losu związków z Bykiem. Dlatego Byk może nie jest modelowym kochankiem na przeżycie upojnego krótkiego romansu, lecz raczej do budowania trwałego związku opartego na zdrowych i solidnych zasadach.

Byka można łatwo zachwycić odwołując się do starego przysłowia: „przez żołądek do serca”, gdyż są to obżartuchy uwielbiające dobrze zjeść i wypić. Byki lubią kuchnię, gotowanie, jedzenie. Cały ten spektakl kuchenny jest w ich życiu nie do przecenienia.
Konflikty jakie mogą mieć miejsce w ich przypadku są związane z niechęcią do zmian jaka leży w ich naturze. W związkach z Lwami i Wodnikami ten problem może być bardzo istotny. Oba te znaki są także z jakości stałych, a więc równie niechętnych na kompromisy i ustępstwa, co może być przyczyną ostrych wojen pomiędzy nimi a Bykiem. Intelektualiści potrzebujący ciągłej stymulacji ze strony partnera mogą być nieco zawiedzeni tym, że Byk jest tak przyziemny i konkretny. Ale ci, którzy potrzebują oparcia i stałego gruntu będą się przy Byku czuli bardzo dobrze. Byk ze swym konkretnym podejściem do życia i łatwością robienia pieniędzy jest dobrym partnerem dla tych, którzy są trochę nie z tego świata i na hasło pieniądze i praca dostają zawału. Ale i Byk powinien pamiętać, że nie jest właścicielem swojego kochanka, i że miłość to nie tylko kontrakt handlowy, czy dobra inwestycja. Mogą go w przeciwnym przypadku czekać przykre niespodzianki, bo jeśli on się nie zmieni, to zmienić się może jego partner. Albo partner zmieni go… na kogoś innego.

Istnieje subtelne podobieństwo znaku Byka do Strzelca. Oba te znaki wyrażają szlacheckiego ducha – przy czym Strzelec to szlachcic, który spędza czas na wojaczkach i sejmikach, zaś Bykiem się staje, kiedy osiądzie na rodzinnej wsi i cieszy się swoim gospodarstwem. Zapewne na podstawie tego skojarzenia niemieccy astrologowie uznali, że znak Byka patronuje Polsce. (W Panu Tadeuszu typem Strzelca jest Jacek Soplica, Bykiem – jego osiadły brat Sędzia.)

Drugim wątkiem Byka (obok bogactwa) jest sztuka. Te dwie dziedziny życia są ze sobą ściśle związane, gdyż to, co bogate i wartościowe, jest zwykle również ozdobne, cieszy oko i inne zmysły. Od wieków artyści trudzili się, aby pałace królów i wielkich panów uczynić jeszcze wspanialszymi. Radość wynikająca z bogactwa spontanicznie wyraża się w śpiewie, muzyce, tańcu, w przystarajaniu ciała i w pięknych ubiorach.
Znak Byka jest jednym z czwórki znaków stałych. jako przynależny do żywiołu Ziemi, symbolizuje stan pełni (pełni życia, pełni doświadczenia, itd.).

Byk kojarzy się także z wola życia i z dawaniem życia, a więc z seksem, rozmnażaniem i miłością. Skojarzenie to podkreślone zostało w astrologii przez to, że planetą-władczynią Byka jest Wenus.

W ciele człowieka tradycyjnie Byk łączony jest z gardłem. (Oznacza to na przykład, że atak malefików – Marsa, Saturna – na znak Byka przejawić się może jako choroba gardła.)
Doświadczenie wskazuje, że znak Byka ma również wiele do czynienia ze skórą, a także z każdą powierzchnią przedmiotów, którą należy starannie wykończyć, wygładzić i ozdobić. Ludzie ze znaku Byka przesadnie dbają o swoją skórę, cerę, makijaż (mężczyźni na równi z kobietami!). W harmonogramie prac budowlanych fazie Byka odpowiada kładzenie tynków i malowanie ścian. Bykowymi profesjami są: kosmetyka, fryzjerstwo, masaże (ważny dotyk, a więc zmysł żywiołu Ziemi!). Znaczna cześć ilustrowanych magazynów dla kobiet wypełniona jest treściami podlegającymi znakowi Byka.
Do dziedziny Byka należy także jedzenie, ale rozumiane jako źródło rozkoszy stołu. Bykowe potrawy są wyrafinowane, miękkie, słodkie (ptysie z bitą śmietaną!), ciesząc nie tylko smak, ale i oko.

Kobiety spod znaku Byka nie ujawniają swojej przewagi nad kobietami spod innych znaków. Mężczyźni są mile widziani w towarzystwie, bywają zawsze uprzejmi, tolerancyjni, nieraz hojni. Uchodzą najczęściej za ludzi dobrych, choć zdarzają się także i złośliwcy. W zawodzie miewają nieraz trudności, poprzez swa szorstkość bycia, surowy tryb życia i trwały charakter. Kobiety ze znakiem Byka są energiczne i odważne. Ich wygórowane ambicje powodować mogą nieporozumienia rodzinne. W wieku dojrzałym są chorobliwie zazdrosne i niezwykle gadatliwe, co może wpłynąć na urobienie im opinii trudnych we współżyciu. Jednak w większości są one wzorowymi żonami i dobrymi matkami. Cale swoje życie poświęcają bez reszty rodzinie i kształtowaniu cieplej, domowej atmosfery.
Mężczyźni spod znaku Byka odznaczają się duża odwaga, męstwem. Jeżeli dojdzie do tego ich śmiałość, pełne inicjatywy życie, to przedsiębiorczość ich doprowadzi do wielkich sukcesów. W życiu umieją znaleźć się w każdej sytuacji, nic co ludzkie nie jest im obce. Nie są rozrzutni, ale również i nie skąpi – potrafią i umieją wynagrodzić tych, których polubią. Wrażliwość na dole człowieka jedna im zwolenników i przyjaciół. Każdy mężczyzna spod znaku Byka jest najwierniejszym mężem. Najidealniejszym związkiem jest małżeństwo osoby Byka z osoba spod znaku Lwa. Wiele radości i szczęścia w życiu przynosi również związek Byka z Rakiem.

Porady dla urodzonych pod znakiem Byka: Możliwości szybkiego i dużego dorobienia się osób spod znaku Byka muszą być osiągnięte przez umiejętne kierowanie swym życiem. Osoby te nie powinny zaprzepaścić swych szans szybkiego dorobienia się i osiągnięcia sukcesów majątkowych. W przypadku gdy czasowo los nie sprzyja, muszą wykazać wiele cierpliwości, uporu i konsekwencji w dążeniu do celu. W dążeniu do sukcesów i realizacji planów, wszystko jest do pokonania. Wszelkie trudności w dążeniu do szczęścia mogą tylko hartować osobowość i przybliżać prawdziwe powodzenie w życiu. O

soby urodzone pod znakiem Byka, od urodzenia obdarzone są uzdolnieniami literackimi – jeżeli zwrócą na nie uwagę, to mogą odnieść poważne sukcesy. Zamiłowanie do nauk ścisłych odpowiednio pielęgnowane, rokuje duże nadzieje w zdolnościach konstruowania aparatury i wynalazczości. Te walory muszą być odpowiednio odkryte i rozwinięte.

Byk porządnie się nagłowi,
Zanim krok do przodu zrobi,
Lecz gdy wreszcie iść zaczyna,
Prze do przodu jak maszyna.

Choć rozłościć trudno Byka,
Lepiej niech mu nikt nie fika,
Bo gdy Byk się zdenerwuje,
Każdy przed nim respekt czuje!