Baran 21 III – 20 IV

Ludzie spod znaku Barana są inteligentni, odważni, pewni siebie, szlachetnego charakteru przeto godni zaufania. Ich pracowitość nakazuje im postępować ostrożnie w życiu, by dotychczasowego dorobku nie zmarnować. Zaleta pracowitości wyrabia w nich doskonałą, niemal uniwersalna pamięć, która obok sukcesów, może także przysporzyć kłopotów. Granice tolerancji są ograniczone, to też nie jednają im przyjaciół. W towarzystwie bywają mile widziani.

Żywioł/Trygon: Ogień
Znak: Poroże barana
Kwadron: Kardynalny
Słowo kluczowe: Aktywność
Planeta władająca: Mars – mitologiczny bóg wojny, uosabia odwagę, pasję, aktywność. Mars wzmacnia odwagę, niezależność, siłę przebicia, inicjatywę, ale również kłótliwość, gwałtowność, nietolerancję.
Szczęśliwy dzień: wtorek.
Kolory: czerwony, czarny, biały.
Kamienie: rubin, diament, krwawnik, granat.
Metal: żelazo.
Rośliny i zapachy: lawenda, piołun, bazylia, pieprz.
Cechy pozytywne: witalność, odwaga, szybkość, życie teraźniejszością, przedsiębiorczość, gorliwość, niezależność, dynamika.
Cechy negatywne: impulsywność, gwałtowność, porywczość, zuchwalstwo, wyniosłość, nietolerancja, egoizm, niecierpliwość, obcesowość.
Motto: Ja jestem.

Mężczyźni urodzeni pod znakiem Barana, bywają szorstcy w stosunku do podwładnych. Płeć piękna spod znaku Barana jest naprawdę piękna, szlachetna, a zarazem zaradna, pracowita i towarzyska.
Kobiety są dobroduszne, łaknące wiedzy, nierzadko tryskające humorem i dowcipem. Mogą być złośliwe, chytre, a nawet pogardliwe dla kobiet spod innych znaków.

Baran jest pierwszym znakiem zodiaku i symbolizuje początek. Ludzie urodzeni w tym czasie charakteryzują się niezwykłą energią i siłą przebicia. Przy pierwszych kontaktach sprawiają wrażenie osób atrakcyjnych, ruchliwych i rozmownych – jasno i chętnie wyrażają swoje zdanie na żądany temat.
Barany są otwarte na nowe pomysły, kochają wolność i naturę. Lubią grać, podążać za własnymi marzeniami, wyznaczać nowe cele i iść w ich kierunku z niegasnącym entuzjazmem. Optymizmem potrafią zarazić innych, a ewentualną niepewność skrywają głęboko przed otoczeniem. Wszystko chcą mieć od razu i są bardzo niecierpliwe. Rzadko kiedy kończą rozpoczęte sprawy, zwłaszcza gdy te się przeciągają i wymagają wytrwałości. Jeśli efekt nie jest natychmiastowy Baran po prostu znajdzie coś ciekawszego, bardziej ekscytującego.
Ludzie spod znaku Barana są bardzo niezależni, nie znoszą gdy ktoś im wydaje polecenia, mówi co i jak mają robić. Niestety nie przyjmują żadnej krytyki i czasami trudno ich do czegoś przekonać.

Charakterystyczną cechą Baranów jest ogromna uczciwość, wręcz prostolinijność. Bez ogródek mówią to, co myślą. Brak subtelności, dyplomacji i taktu powoduje, że ich zachowanie często bywa odbierane jako szokujące, czy wręcz niegrzeczne. Nierzadko zachowują się zbyt swobodnie, mówią dużo i głośno, są niecierpliwe, wybuchowe i szybko wpadają w złość, ale nie są pamiętliwe. Byłoby im łatwiej, gdyby czasami pomyślały zanim coś powiedzą.
Ludzie urodzeni w tym znaku to urodzeni przywódcy, pełni optymizmu i pewności siebie. Nie lubią podporządkowywać się cudzym rozkazom czy poleceniom. Lubią podejmować ryzyko, stąd ich upodobanie do niebezpiecznych sportów. Są silni, odważni, wojowniczy i pełni pasji.
Osoby urodzone pod znakiem Barana są bystre, przedsiębiorcze i pełne energii. Barany bywają kapryśne, awanturnicze, wręcz nieznośne. Ich popędliwy charakter często doprowadza do konfliktu, a wtedy Baran dąży do siłowego, natychmiastowego rozwiązania. Niestety nie posiada jakichkolwiek talentów dyplomatycznych. Baran nie waha się, nie ma oporów, kompleksów i zahamowań. Idzie do przodu i nie zastanawia się nad konsekwencjami. Zawsze wszystko wie najlepiej. Barany bywają złośliwe i zaczepne, zawsze chętnie wywołają jakąś awanturkę, podyskutują i pokłócą się. Przywitanie kogoś powiedzeniem „Jak ty źle wyglądasz” jest w stylu Barana, zawsze jest szczery aż do bólu.
Jego nadmierny entuzjazm może czasami przerodzić się w fanatyzm. Obdarzone wielkim temperamentem są namiętne, zmysłowe, lubią eksperymentować. Barany lubią błyszczeć, nie są w związku z tym oszczędne, ale często popadają w długi żyjąc zgodnie z zasadą „zastaw się a pokaż się”.

BARAN, CZYLI O RADOŚCI DZIECKA
Wejście Słońca w znak Barana, jest astrologicznym nowym rokiem i w wielu kulturach i tradycjach dzień ten był obchodzony jako wielkie święto. A narodziny do nowego życia, co symbolizuje Baran, są obecne w kulturze chrześcijańskiej jako Wielkanoc.
Baran rozpoczyna wiele nowych sfer w zodiaku. Jest pierwszym znakiem zodiaku, pierwszym przedstawicielem trygonu ognia obok Lwa i Strzelca. Jest także pierwszym znakiem kwadratu kardynalnego tworzonego obok Barana także przez Raka, Wagę i Koziorożca.
Jeśli pragnęlibyśmy zrozumieć naturę tego znaku, to popatrzmy na dziecko. Jego spontaniczność reakcji, dynamizm i żywiołowość, ruchliwość i zmienność, to podstawowe cechy Barana. Ludzie spod tego znaku szybko się nudzą i porzucają ważny do niedawna obiekt zainteresowania, tak jak dzieci, upragnione i wymarzone zabawki. Psychologia zwraca uwagę, że małe dzieci przechodzą w swoim rozwoju fazę egoizmu, czy raczej egocentryzmu. Są skoncentrowane przede wszystkim na sobie i jeszcze nie zauważają, że ich reakcje emocjonalne potrafią doprowadzić dorosłych do skrajnej pasji. Zaiste, dzieci nie przejmują się nikim i niczym. Są w pełni zadowolone z siebie i nie kontrolują swoich zachowań. Jeśli chcą płakać- płaczą, jeśli chcą się śmiać- śmieją się. Z reguły nie tłumią swoich emocji. Oczywiście do momentu gdy twardy świat dorosłych nie zacznie wchodzić w ich delikatne wnętrza.

Barany pozostają dziećmi do końca życia, nie poddadzą się pedagogicznym i edukacyjnym rygorom dyscypliny narzuconej im przez świat zewnętrzny. Może nas irytować zachowanie zodiakalnych Baranów. Może nam się nie podobać ich brak ogłady i grzeczności, ich arogancja, zarozumiałość, pewność siebie i nie oglądanie się na innych. Ale takie właśnie są dzieci i nikt im nie ma za złe, że zachowują się tak jak nie przystoi dorosłym. Nie oczekujmy od Baranów, by nas wysłuchały i zrozumiały. Doprawdy nie ma gorszych słuchaczy, niż Barany. Prawdopodobnie też nie bardzo nadają się do profesji w których wymagane jest skupienie się na drugiej osobie i jej problemach jak np.: psycholodzy, pedagodzy, duchowni. Baran nie będzie słuchał, raczej to jego musimy słuchać, dlatego lepiej gdy jest na stanowiskach kierowniczych i menedżerskich, gdzie może wykazać się własną energią, siłą przewodzenia i entuzjazmem, którego nigdy mu nie brakuje.

Ludzie urodzeni w tym znaku muszą mieć duży margines wolności i niezależności, a jeśli im tego zabraknie to go sobie wywalczą. Nie próbujmy zatem przekonywać Barana na siłę do czegokolwiek, gdyż jest to czynność z góry skazana na porażkę. Baran sam lubi podejmować decyzje, więc ułatwmy mu to. Nie zapominajmy, że archetypem Barana jest wojownik, dlatego też wszelkie konflikty lubi rozwiązywać siłowo. Wprawdzie inteligencja Barana nie jest jego najlepszą stroną, to jednakże nikt tak szybko nie podejmuje decyzji jak urodzeni w tej fazie zodiaku. Ma to szczególne znaczenie w takich profesjach jak ratownicy, policjanci, strażacy, żołnierze, kierowcy. I właśnie te profesje są najbardziej lubiane przez Baranów.
Generalnie ludzie ci powinni szukać sobie takiego zajęcia w którym będą odpowiednio dociążeni, zwł. fizycznie i to fizycznej pracy nie powinni się bać urodzeni w tej fazie zodiaku.

Baran nie jest łatwym partnerem w związkach uczuciowych. Bywa agresywny i niedostępny, ale jest niezłym, kochankiem, może pozbawionym nieco wyrafinowania i finezji, to jednakże dzielnym, odważnym i bohaterskim. Najlepsze związki utworzy on z przedstawicielami pokrewnych żywiołów: powietrznego i ognistego. Z innymi Baranami związki partnerskie tego znaku są nieco ryzykowne, wprawdzie nie będzie brakować partnerom entuzjazmu i energii, ale istnieje skłonność do bardzo ostrych i wybuchowych konfliktów, tyle że szybko mijających jak wiosenna burza. Nieźle może im się układać z Lwami i Strzelcami, lecz za dużo w tych mariażach będzie emocji, a za mało refleksji i myślenia, które świetnie zrekompensować mogą znaki powietrzne: Waga. Bliźnięta i Wodnik, dlatego też związki z tymi znakami mogą być bardzo udane. Bardzo trudne relacje uczuciowe Barana konstruuje się w oparciu o znaki jakości kardynalnych- Raków i Koziorożców. Może z gorszym wynikiem dla nich samych niż Barana, który i tak się niczym nie przejmuje zwł. problemami. Również bardzo trudne, gdyż nie dające wspólnego punktu widzenia są związki z Rybami, Bykami, Pannami i Skorpionami.
Pamiętajmy, że Barana zmienić się nie da, dlatego należy go albo zaakceptować, albo powiedzieć sobie przykrą prawdę o możliwości sukcesu związku z kimś kto za wszelką cenę chce być sobą.

Baran jest jednym ze znaków żywiołu Ognia; pozostałe to Lew i Strzelec. Energię Barana wyobrażamy sobie pod postacią młodego, dzielnego wojownika-zdobywcy; Lew zaś to władca, który panuje nad tym, co Baran zawojował; Strzelec to nauczyciel i prawodawca, który naucza młodzież, jak dorównać sławnym przodkom.
W najszerszym sensie znak Barana symbolizuje walkę, rywalizację, konkurencję i ściganie się o to, kto pierwszy i lepszy. Ale żeby tak usilnie dążyć do zwycięstwa, trzeba wierzyć w siebie. I rzeczywiście, typowy, modelowy Baran jest pewny siebie, uważą, że z założenia ma rację, ponadto wydaje mu się, że wszyscy są podobni do niego: myślą o tym samym i też wciąż chcą się ścigać.

Każdy znak ma typowe dla siebie wady. Taką rozpoznawczą wadą Barana jest egoizm, gruboskórność, brak wyczucia, agresywność i kłótliwość. Ale pamiętajmy, że taki właśnie charakter mieli starożytni bogowie wojny, wśród nich Mars, opiekuńcza planeta Barana. Dla równowagi właściwe są Baranowi wojenne cnoty: odwaga, dzielność, zdolność do poświęceń, bezkompromisowość; „chodzenie na całość”. Inne charakterystyczne cechy Barana (nie wiem, pozytywne czy negatywne) to życie chwilą bieżącą i związany z tym brak wyczucia dla planowania i oszczędzania. Dalej: zamiłowanie do konkretu i praktyki, i niechęć do abstrakcyjnych rozważań. Umiejętność odruchowego radowania się i świętowania, „całym sobą” jak dzieci lub ludzie pierwotni.
Sposób postępowania Barana polega na tym, że wszystkie siły skupia się w jednym punkcie w jednej chwili czasu. Działanie Barana z zasady polega na uderzeniu. Jeżeli czegoś nie uda się zdobyć, osiągnąć jednym cięciem, Baran uznaje to za nieosiągalne, i przestaje o tym myśleć.

Baran, dzielny i wytrwały,
Bywa łasy na pochwały
I bez przerwy, z każdej strony,
Bardzo lubi być chwalony.

Lecz czasami sam się łaje,
Gdy coś mu się nie udaje
I ze złością szczęką kłapie,
Że sto srok za ogon łapie!