Czerń

Używana do zniszczenia, usunięcia czegoś, a także do rozwiązywania tajemnic. Kolor czarny to noc, ciemność, ale także żałoba.

W naszej kulturze kolor ten odzwierciedla tęsknotę za kimś, kto odszedł na zawsze, za etapem życia, który bezpowrotnie się zakończył. I nawet jeśli człowiek, który nosi czerń nikogo dosłownie nie pochował, zakładanie takiej barwy mówi o wewnętrznej żałobie (za utraconą miłością, stracona szansą).

Czerń jest często wyrazem żalu i tęsknoty, pokazuje ogromną potrzebę zaspokojenia wewnętrznej pustki, wyciszenia rozpaczy, poszukiwania rekompensaty w postaci zaspokojenia zmysłowych pożądań.

Często noszą go młode osoby, które dopiero szukają swojej drugiej połowy, rozstają się z kolejnymi sympatiami, ponoszą fiasko w kolejnych związkach i przede wszystkim nie umieją określić swoich wymagań i oczekiwań. Jest też próbą odcięcia się od świata, bowiem ciągle coś nie wychodzi. Jednak osoba taka nie poddaje się, ma w sobie siłę, by uporządkować swoje emocje i poradzić sobie z problemami, wrócić do normalnej aktywności, odnaleźć w sobie energię do działania, rozwiązać swoje sprawy. Jednak zdaje sobie sprawę, iż nie jest to łatwa i prosta droga, a to bywa źródłem frustracji.