Grupa krwi B

Wczesne grupy B w konfrontacji z nowymi lądami, innym klimatem i różnymi grupami ludzi musiały być elastyczne i twórcze, aby przeżyć. Grupy B wymagały mniej uporządkowanego i harmonijnego współżycia niż osiadłe grupy A, jak również mniejszych predyspozycji myśliwskich, które charakteryzowały grupy 0.

CHARAKTER

Grupa krwi B wykształciła się mniej więcej 10 tysięcy lat temu, na terenie obecnego Tybetu, Pakistanu, Indii. Przeniosła się do Mongolii, Chin, na Syberię, docierając przez Cieśninę Beringa do obu Ameryk. Tamci praprzodkowie wiedli koczowniczy tryb życia, pędzili przed sobą stada udomowionych zwierząt. Żywili się mięsem i produktami mlecznymi. 

Pod wieloma względami grupy B mają to co najlepsze ze wszystkich możliwych światów. One posiadają elementy umysłowej, bardziej wrażliwie pobudzonej aktywności grupy A z czysto fizycznymi reakcjami i agresją grupy 0. Być może, grupy B łatwiej wiążą się z różnymi typami osobowości, ponieważ poprzez naturę genetyczną znajdują się w większej harmonii i w ten sposób czują mniejszą skłonność do wyzwań i konfrontacji. One mogą zrozumieć inne punkty widzenia; one są bardziej nastawione na rozumienie innych.

Osoby z grupą krwi B charakteryzują się myśleniem pragmatycznym, są ściśle zorientowane na rozwiązywanie problemów. Biologicznie ludzie z grupą krwi B są bardziej elastyczni niż z grupą 0, A czy AB ? są mniej podatni na wiele chorób rozpowszechnionych wśród pozosta­łych grup. Dla grupy B ważne jest życie w harmonii, praca, ćwiczenia i stosowanie zrównoważonej diety. Osoby z grupą krwi B łatwiej wiążą się z różnymi typami osobowości, ponieważ poprzez naturę genetyczną znajdują się w większej harmonii i w ten sposób czują mniejszą skłonność do wyzwań i konfrontacji. Osoby z grupą B są bardziej nastawione na rozumienie innych. Ludzi z grupą krwi B spotkać można najczęściej na stanowiskach kierowniczych.

Osoby z tą grupą krwi wykonują zawody tj.: handlowiec, bankowiec, zawody literackie. Osoby posiadające grupę krwi B, przy wybieraniu dyscypliny sportowej decyduje się na lekką atletykę, tenis stołowy, pływanie czy gimnastykę.

ZDROWIE

Biologicznie grupy B są bardziej elastyczne niż grupy 0, A czy AB ? mniej podatne na wiele chorób rozpowszechnionych wśród tych pozostałych. Dla grupy B istotą przetrwania jest życie w harmonii, praca, ćwiczenia i stosowanie zrównoważonej diety.

Przedstawicieli grupy B cechuje większa skłonność do alergicznego nieżytu błon śluzowych nosa. W tej grupie występuje zwiększona podatność na infekcje wirusowe. Podczas tych infekcji wirusowych zachodzi wiele niekorzystnych zmian, procesów w drogach oddechowych, które mają duży wpływ na przebieg astmy oskrzelowej.

Pod względem zdrowotnym posiadacze krwi grupy B znajdują się między grupami krwi 0 i A. Koczownicy należą do niezwykle wytrzymałych. Mają silny system odpornościowy. Jeśli chodzi o jedzenie, to mogą spożywać w nieograniczonych ilościach mięso, warzywa oraz owoce.
Sprzyja im umiarkowany wysiłek, turystyka piesza i wodna, ćwiczenia relaksacyjne, jogging, jazda na rowerze, gra w tenisa. Nie służy im rywalizacja.

DIETA

Dieta bardzo różnorodna, obfitująca zarówno w produkty mleczne, jak i różne gatunki mięsa. Baranina, jedz dziczyzna, mięso królika, podroby, jaja, kefir, jogurt, płatki owsiane, ryż, proso w różnych postaciach i wszelkie zieleniny.

M i ę s o
Organizm osoby z grupą B potrzebuje niewielkich ilości mięsa. Najlepiej raz w tygodniu baranina lub dziczyzna. Mniej zdrowe, ale nieszkodliwe będą: wołowina, cielęcina oraz indyk. Układ trawienny nie przetworzy białka z kurczaka i wieprzowiny.
Unikaj bekonu, gęsi, kaczki, kurczaków, kuropatwy, przepiórek, serc, szynki, wieprzowiny.

R y b y   i   o w o c e   m o r z a
Koczownik jest stworzony do jedzenia ryb. Najlepsze będzie mięso szczupaka, dorsza, halibuta, jesiotra, łososia, makreli, morszczuka, pstrąga, soli i flądry. Nie zaszkodzi mu potrawa z karpia, siei, tuńczyka i wielu innych.
Unikaj węgorzy i okoni oraz wszystkich skorupiaków, ze względu na szkodliwe dla Ciebie białka.

J a j a   i   n a b i a ł
Koczownicy to jedyna grupa dla której pokarmy nabiałowe mają wartość leczniczą. Ich stan zdrowia poprawi chude mleko, jogurt, kefir, biały ser, ser owczy, mozzarella i mleko owcze. Organizm bez kłopotów strawi też jajka, masło, mleko sojowe i krowie, ser sojowy i sery żółte.
Unikajlodów, sera amerykańskiego, sera blue, sera string.

O l e j e  i   t ł u s z c z e
Olej z oliwek.
Unikaj: oleju bawełnianego, oleju z kukurydzy, oleju krokoszowego, oleju z orzeszków ziemnych, oleju sezamowego, oleju słonecznikowego, oleju canola.

W a r z y w a  i   o w o c e
Jedz małe porcje warzyw i owoców kilka razy w ciągu dnia. Ze względu na dużą zawartość magnezu wybieraj zielone warzywa liściaste, np. sałatę. Równie dobra będzie marchew, brokuły, brukselka, buraki, kalafiory, papryka, ananas, banany, jeżyny, śliwki i winogrona.
Unikaj awokado, dyni, karczocha amerykańskiego, karczocha jerozolimskiego, kiełków rzodkiewki, kukurydzy białej, kukurydzy żółtej, oliwek czarnych, oliwek greckich, oliwki hiszpańskiej, oliwek zielonych, pomidorów, rzodkiewki, tofu.

Z i a r n a ,   p e s t k i ,   o r z e c h y
Nie jest wskazane spożywanie dużej ilości orzechów i pestek dla osób z grupą B. Pszenica, kasza jęczmienna i gryczana, kukurydza, pestki dyni i słonecznika, siemię sezamu i chleb żytni spowalniają ich przemianę materii. Jedz: orkisz, otręby owsa, otręby ryżowe, owsianka, proso, ryż dmuchany, ryż, płatki owsiane, kaszę jaglaną, i w niewielkich ilościach: orzechy włoskie, brazylijskie i migdały.
Unikaj masła sezamowego, masła słonecznikowego, masła orzechowego, orzecha filbert, orzechów nerkowca, nasion pinii, orzechów pistacjowych, maku, pestek dyni, pestek słonecznika, siemienia sezamu, gryki, jęczmienia, kukurydzianki, nasion pszenicy, otrębów pszenicy, płatków kukurydzianych.

P r z y p r a w y
Nie na wiele przypraw możesz sobie pozwolić: curry, imbir, pietruszka, majonez i musztarda powinny ci wystarczyć. Neutralne: Anyżek, bazylia, cukier, cząber, czosnek, estragon, gałka muszkatołowa, goździki, kminek, koper, liść laurowy, majeranek, miód, ocet, oregano, rozmaryn, sos sojowy i sól.
Unikaj cynamonu, czarnego mielonego pieprzu, esencji migdałowej, pieprzu białego, skrobi kukurydzianej, słodu jęczmiennego, syropu kukurydzianego, tapioki, żelatyny i ketchupu.

S o k i   i  n a p o j e
Pij sok z ananasa, sok z kapusty, sok z papai, sok z winogron, sok z żurawiny.
Unikaj soku pomidorowego.

H e r b a t k i   z i oł o w e
Energii doda ci napar z imbiru, lukrecji, liści malin, mięty pieprzowej, szałwi i żeń-szenia.
Unikaj: herbatki z chmielu, dziewanny, lipy i tasznika pospolitego.

U ż y w k i
Wskazana zielona herbata.
Unikaj: coca-coli, likierów destylowanych, napojów gazowanych, wody Selzera, wody sodowej.

Kiedy Koczownik chudnie?
Kiedy ograniczy spożycie pszenicy, kukurydzy, gryki, soczewicy i orzeszków ziemnych. Produkty te zawierają różne typy lektyny, która z kolei ma wpływ metabolizm. Lektyny, które dla jednych grup są nieszkodliwe dla innych są toksyczne i zwalniają procesy metaboliczne. A kiedy żywność nie jest dostatecznie trawiona i organizm nie spala jej, to magazynuje ją w postaci tłuszczu. Gluten pszenicy sam w sobie nie jest tak szkodliwy dla grupy B jak dla 0, ale w połączeniu z wyżej wymienionymi produktami ma takie samo negatywne działanie. Dlatego jeśli chcesz schudnąć musisz zapomnieć o pszenicy. Jeśli osoby z grupa krwi B przestają, spożywać żywność zawierająca toksyczne lektyny, to udaje się im zachować wagę. Nie mają żadnych psychologicznych barier do utraty wagi, takich jak problemy z tarczycą, które mogą w tym przeszkadzać osobom z grupą krwi 0. Zwykle nie cierpią na zaburzenia trawienne. Dlatego! wszystko czego potrzebujesz, aby stracić na wadze – to trzymać się diety.

Produkty tuczące:
Kukurydza
Rośliny strączkowe
Orzeszki ziemne
Siemię sezamu
Gryka
Pszenica

Produkty sprzyjające utracie wagi:
Zielone warzywa
Mięso
Jaja/niskotłuszczowe produkty mleczne
Wątroba
Herbata z lukrecji