Kobiety urodzone pod znakiem Ryb są delikatne, skromne, a nawet bojaźliwe, nieraz nie mają zaufania do siebie. To też nieraz działają zbyt pochopnie, nawet lekkomyślnie. W sumie jednak są dobrymi gospodyniami. Fakt, iż są postaciami delikatnymi, o subtelnych rysach i nie mocnym zdrowiu sprawia, że nie często podejmują decyzje. Brakuje im także energii życiowej, jednak są ciągle pełne optymizmu. Ryby są przeważnie dobrymi i oddanymi żonami a także matkami. Rodzina, znajomi i bliscy obdarzają je sympatia.


Żywioł/Trygon: Woda
Znak: Dwie połączone ryby
Kwadron: Zmienny
Słowo kluczowe: Zrozumienie.
Planeta władająca: Neptun i Jowisz. Neptun - starożytny bóg morza. Odpowiada za uduchowienie, wyobraźnię, inspirację, mistycyzm, ale czasami powoduje samotność, roztargnienie, słabą wolę, iluzję.
Szczęśliwy dzień: piątek.
Kolory: jasnozielony, turkusowy, głębokie kolory.
Kamienie: chryzolit, hiacynt, koral, kamień księżycowy.
Metal: cyna, platyna.
Rośliny i zapachy: glicynia, jaśmin, peonia, kwiat pomarańczy.
Cechy pozytywne: współczujacy, rozumiejący, intuicyjny, artystyczny, introspektywny, humanitarny, dobroczynny, miły, emocjonalny, ofiarny.
Cechy negatywne: niepokój, pesymistyczny, niezdecydowany, melancholijny, nierealny, niepraktyczny, gadatliwy, leniwy, tchórzliwy.
Motto: Ja wierzę


Ryby to znak wieczności, reinkarnacji i duchowego odrodzenia. Ludzie spod znaku Ryb sprawiają wrażenie, jakby byli zawieszeni pomiędzy światem materialnym i duchowym. Potrafią głęboko wejrzeć w ludzką psychikę, są subtelni i mają rozwiniętą intuicję. Duże zdolności empatyczne powodują, że problemy innych ludzi odczuwają jak własne. Są zdolne do poświęceń i głębokich uczuć, chętnie służą innym pomocą i nie potrafią odmówić, gdy ktoś o tę pomoc prosi.

Same siebie wpędzają w dołki i często zbyt sobie pobłażają. Mają talent do wpadania w dziwne towarzystwo. Rybami bez przerwy targają sprzeczne emocje, muszą się nieźle napracować, żeby zachować równowagę, zwalczyć lenistwo, niedbałość i emocjonalny zamęt. Często tracą poczucie rzeczywistości, ulegają nałogom i przybierają fatalistyczne nastawienie do życia.

Wrażliwa natura Ryb nie jest przystosowana do pełnego nienawiści, brudu i upodlenia świata biznesu. Kreatywność i bogata wyobraźnia sprawia, że Ryby sprawdzają się w roli pisarza, muzyka czy artysty - ta poetyczna i marzycielska dusza czuje się wówczas szczęśliwa. Ludzie urodzeni w tym czasie są niepewni siebie, wolą pracować raczej w samotności niż wśród ludzi. Lubią najłatwiejsze, najprostsze wyjścia z sytuacji, dlatego trudno im z takim podejściem pokonać przeciwności losu.
Ryby kochają pokój, dbają o dom, są czułe i subtelne. Nie ma bardziej wrażliwego, oddanego i lojalnego przyjaciela nad Rybę.


RYBY, CZYLI POŚWIĘCENIE I MIŁOŚĆ
Ten dwunasty, ostatni znak zodiaku, jest jakby końcem cyklu rozwojowego człowieka. To etap, gdzie egoistyczne, materialne i interesowne potrzeby należy pozostawić. To etap oddania światu tego co ma się najlepsze: miłość, poświęcenie, dobroć. Ryby to znak ludzi, którzy nie bardzo nadają się do normalnego świata w którym trzeba walczyć i przebijać się na drodze do sukcesu. Nie radzą sobie zatem najlepiej w rozwiązywaniu konkretnych zadań, jakie może im stawiać życie, społeczeństwo, rodzina, związki uczuciowe.

Ryby są ostatnim znakiem trygonu wodnego, do którego należą także Rak i Skorpion. Woda jest zatem ich żywiołem, a co z tym związane: wyobraźnia, świat wewnętrzny, duchowy, uczucia, miłość, impresje i nastroje. Należą także do jakości zmiennych, a więc najbardziej podatnych na reformizm i kompromisy. Znak ten należy do najbardziej pokojowych. Ludzie z tej fazy są urodzonymi pacyfistami, niechętnymi do rozwiązań siłowych. Często wolą zrezygnować i poddać się, niż wyjść na swoje. Niesie to z sobą nieuchronność spychania ich na plan dalszy. Nie są to zatem ludzie z pierwszych stron gazet. Unikają rozgłosu i eksponowania swojej osoby. Często sprawiają wrażenie niebywale skromnych, cichych i nieśmiałych.

Ich symbol zodiakalny, to dwie ryby płynące w przeciwnych kierunkach. Jest coś takiego w ich naturze, że wznoszą się do najwyższych poziomów duchowości i świętości, albo lądują w rynsztoku. Spotkamy w tym znaku wielu mistyków, świętych, proroków, artystów, muzyków, jak i alkoholików, narkomanów, prostytutek, ofiar przemocy i gwałtów. Ale od rynsztoka do świętości nie jest tak bardzo daleko, wszakże towarzyszką życia i przyjaciółką Jezusa Chrystusa była, jak byśmy to dzisiaj powiedzieli, "pani do towarzystwa".

W znaku Ryb mamy do czynienia z zupełnym zanikiem tego, co współczesna psychologia nazywa "ego". Ludzie ci niosą w sobie pierwiastek prometejski, nie pragnąc nic dla siebie, chętnie poświęcając siebie dla dobra innych. W znaku tym miłość przybiera najwyższe oblicze, pozbawiona chęci brania, chce tylko dawać.

Ludzie urodzeni w znaku Ryb powinni nauczyć się systematyczności, samodyscypliny i wewnętrznego porządku, co daje opozycyjny wobec nich znak Panny. Wiele mamy w życiu zodiakalnych Ryb bałaganu, chaosu, pobłażania sobie i robienia uników.Rybami rządzi Neptun, planeta zwodniczości, iluzji, odmiennych stanów świadomości. Nie zapomnijmy, że to właśnie Neptun zwodził Odyseusza przez wiele lat po morzach, nim trafił do rodzinnej Itaki i stęsknionej, czekającej Penelopy.

Neptun sprawia, że świat zmienia swoją normalną wymiarowość. Wprowadza halucynacje, wizje, przeczucia. Związany jest zatem z wszelkiego rodzaju "odlotami", wywoływanymi sztucznie przez alkohol, narkotyki, bądź środki psychotropowe, albo też poprzez odpowiednie techniki: hipnoza, tantra, modlitwa, tańce sufickie itd. Dlatego odgrywa ogromną rolę w procesach doświadczeń religijnych i mistycznych, gdyż związany jest z transcendencją. Niestety w naszej kulturze przeżycie religijne ma niewiele wspólnego z prawdziwym obcowaniem z bóstwem. Potępia się wszelkiego rodzaju mistycyzm, powszechnie obecny w wielu pierwotnych religiach. Ale jak każde doświadczenie duchowe, transcendencja może też być niebezpieczna. Ludzie pozbawieni odpowiedniego stopnia świadomości łatwo mogą się zagubić w świecie iluzji i kłamstwa. Stąd we współczesnej kulturze problemy z narkotykami, sektami, fanatyzmem religijnym. Człowiek bardzo potrzebuje doświadczeń religijnych, kiedy ich mu brakuje, próbuje rekompensować sobie pustkę wewnętrzną poprzez sztuczną iluzję, co prowadzi z reguły do totalnej destrukcji - także nie rzadkiej u Ryb.

Urodzeni w znaku Ryb powinni inicjować związki z przedstawicielami żywiołu ziemskiego: z Pannami, Koziorożcami i Bykami. Nieco dziwne, bo mocno zakręcone mogą być relacje z innymi znakami wody, czyli z Rakami, Skorpionami i innymi Rybami. Możliwe, choć trudne są relacje ze Strzelcami i Bliźniętami. Natomiast z Baranami, Wodnikami, Wagami i Lwami, Ryby mogą w ogóle się nie dogadać. Przypominać to będzie rozmowę ślepego z głuchym.

W starożytności za władcę Ryb uchodził Jowisz, czego wyraz widziano w religijnych i opiekuńczych upodobaniach tego znaku. Nowoczesna astrologia przypisała Rybom Neptuna, jako że jedno i drugie rządzi podświadomością, natchnieniem, mistycyzmem, religijnymi uniesieniami, intuicją i zamiłowaniem do wszystkiego, co dziwne.

W opozycji do Ryb leży w zodiaku znak Panny, co ma swoje odbicie w tym, że ludzie z silnym znakiem Ryb mają cechy biegunowo przeciwne do Panny. Tak więc o ile Panna jest dokładna, dba o szczegóły, ostrymi liniami oddziela jedne rzeczy od drugich i kieruje się rozsądkiem, to Ryby preferują ogólne odczucia zamiast szczegółowej wiedzy, kierują się intuicją i uczuciem a nie rozumem, zaś poszczególne rzeczy mieszają im się i zachodzą jedne na drugie. Ryby, rzecz można, żyją w świecie rzeczy o rozmytych brzegach.

Pora dnia odpowiadająca Rybom to przedświt, czyli szarówka nad ranem; jest to czas, kiedy stare się skończyło, a nowe jeszcze nie zaczęło, czas pośredni, kiedy rzeczy tracą swoje kontury, jedne giną, znikają, inne ledwo powstają.

Mężczyźni, jako brzydsza cześć ludzkości, urodzeni pod dominującym wpływem ryb, są dziwni, podejrzliwi, najczęściej pyszni. Jakże często osobnicy tacy bywają niezaradni, niepraktyczni, rozrzutni, skłonni nawet do roztrwonienia majątku, dorobku całego życia. Przy tym są weseli i mają dobre serce. Mężczyźni posiadając te przywary, są jednak dobrymi mężami, wzorowymi ojcami i sumiennymi pracownikami.


Ludzie legitymujący się znakiem Ryb są konserwatystami, przywiązani do swych przekonań, rzadko podejmują zmianę swych decyzji. Cechuje ich wysoka religijność, tendencja do szczerej przyjaźni, dążenie do realizacji szczytnych ideałów, szlachetnych czynów. Miłują piękno. Są ludźmi godnymi zaufania, mimo że działają nieraz impulsywnie, bez zastanowienia. Ryby w połączeniu z Rakiem stanowią najlepszy związek, choć także Ryby z Koziorożcem stanowią stałą jedność.


Porady dla urodzonych pod znakiem Ryb: Osoby spod znaku Ryb są od urodzenia przeznaczone do stanu małżeńskiego, dlatego nie powinny odwlekać daty zawarcia związku. Tylko wczesne małżeństwo zapewni tym osobom szczęście i całkowite zadowolenie. Bezżennych natomiast może spotkać wiele niepowodzeń, kłopotów i zmartwień. Ryby mogą uzyskać majątek na drodze spadku lub przypadkowych darowizn. Nie należy jednak od urodzenia liczyć na los, albowiem każdy człowiek jest kowalem swojej fortuny. Ludzie urodzeni pod znakiem Ryb muszą postępować ostrożnie, rozsądnie, by nie ulegać otoczeniu, które nie zawsze szczęśliwe sytuacje może im podpowiadać, sugerować. Nie należy poddać się wpływom obcych osób, które mogłyby doprowadzić do rozbicia rodziny. Przestroga dla Ryb: sprawy prywatne, intymne, osobiste traktujcie rozumowo, cierpliwie, rozsądnie, albowiem tylko te zalety przeprowadza was przez życie szczęśliwie.Wszystkie Ryby wprost zachwyca
Niezgłębiona tajemnica -
Wyczyniają jakieś czary,
Jakieś cuda nie do wiary...

Lecz są także z tego znane,
Że są niezdecydowane,
Więc bez przerwy się wahają,
Czy w te czary wierzyć mają...