Planecie Saturn została przypisana sobota, a wiec osoby urodzone w tym dniu są pod przemożnym jej wpływem. Natura Saturna jest chłodna, dlatego osoby spod jego znaku są także dziwnie ozięble. Saturn jest zdolny przynieść tym ludziom sporo nieszczęścia. Potrafią jednak one swoją energią rozpędzić czarne chmury, przysłaniające horyzont życiowy.


Żywioł/Trygon: Ziemia
Znak: Róg i ogon kozła
Kwadron: Kardynalny
Słowo kluczowe: Ambicja.
Planeta władająca: Saturn - symbolizuje stabilizację, dyscyplinę, ostrożność. Saturn wzmaga cierpliwość, systematyczność, rozsądek, powagę, ale również depresję, upór, sztywność, zahamowania, pesymizm.
Szczęśliwy dzień: sobota.
Kolory: ciemnozielony, brązowy, czarny.
Kamienie: zielony chryzopraz, onyks, granat, malachit.
Metal: ołów.
Rośliny i zapachy: kapryfolium, narcyz, dubeltowy hiacynt, mięta leśna.
Cechy pozytywne: prawy, wytrwały, ambitny, pracowity, poważny, solidny, konserwatywny, pragmatyczny, rozsądny, odpowiedzialny, dokładny.
Cechy negatywne: skąpy, uparty, nadąsany, egoistyczny, fatalistyczny, zarozumiały, zawzięty, rozsądek ponad serce.
Motto: Ja korzystam... Wykorzystuję.


Koziorożce są bardzo ambitne, przez całe życie poszukują własnego przeznaczenia. Pragną osiągnąć sukces, zdobyć pieniądze, wysoką pozycję społeczną i autorytet. Są bardzo praktyczne, cenią czas, dlatego doskonale potrafią wszystko zaplanować i zorganizować. Wytrwale dążą do celu, potrafią długo i cierpliwie czekać, jeśli im na czymś zależy.

Koziorożce są zwykle otoczone aurą melancholii i surowości. Są odpowiedzialne, zdyscyplinowane i pełne wewnętrznych ograniczeń. Mają bardzo racjonalne podejście do życia, rzadko pozwalają sobie na jakieś szaleństwo. Wiedzą, że mogą polegać tylko na sobie, wierzą we własne możliwości, w związku z tym robią wrażenie osób chłodnych. Jednakowoż pod tą powłoką kryje się wrażliwa i sympatyczna osoba, na której zawsze można polegać. Mają poczucie humoru, ich dowcip jest ostry i trafny.

Koziorożce mają konserwatywne podejście do pieniędzy, dobrze pomyślą zanim cokolwiek wydadzą, a ich inwestycje zwykle są trafne. Bardzo ważne jest dla nich bezpieczeństwo finansowe, które pragną zapewnić sobie i swojej rodzinie. Osoby spod znaku Koziorożca są bardzo dumne, nigdy nie wybaczą komuś kto umniejszył ich godności lub je zlekceważył.

Koziorożcom częściej niż innym znakom zdarzają się małżeństwa dla pieniędzy i prestiżu. W związku bez przerwy chce testować lojalność partnera. Mimo pozornej suchości, szorstkości i obojętności, Koziorożce chcą być kochane i akceptowane, ale starannie ukrywają tę potrzebę przed otoczeniem. Wobec bliskich osób są niezwykle lojalne, głęboko przywiązane i opiekuńcze.


KOZIOROŻEC, CZYLI O AMBICJACH I WŁADZY
21 grudnia Słońce znajdzie się w fazie przesilenia. To najkrótszy dzień w roku, zaczyna astronomiczną zimę. Zmarznięta, skuta lodem natura jest najlepszą wizytówką Koziorożca, ostatniego znaku trygonu ziemi.

Urodzeni w tej fazie są pod władaniem Saturna, planety mającej złą sławę ze względu na nadmiar wyzwań, zadań i problemów jakie stoją przed jej posiadaczem. Saturn otoczony jest pierścieniami, które są symbolem ograniczeń, restrykcji, dyscypliny, wyrzeczeń i surowości. Zaiste Koziorożce do wesołków nie należą. To ludzie stworzeni do ciężkiej pracy. Patronuje im mitologiczny Hefajstos, kowal i konstruktor, wiecznie ubrudzony, zapracowany, ponury, nieprzystępny, zdradzany przez swą żonę Afrodytę. Los Koziorożca nie jest zatem najweselszy i najlżejszy, ale i ludzie urodzeni w tej fazie nie są zainteresowani życiem bez obowiązków, pracy, kariery i dyscypliny. Koziorożec symbolizuje w astrologicznej ezoteryce najtrwalszy stan skupienia materii. Zmarzniętą ziemię, skałę, kamień. Coś co jest najtrwalsze w naturze i najbardziej odporne na zmiany - jak Koziorożce właśnie. Doprawdy, znak ten do reformatorów i rewolucjonistów nie należy. Jego ideą jest konserwować, zabezpieczać, utrwalać. Kwintesencją tego znaku jest zegar. Symbolizuje doskonale pracujący mechanizm, precyzję i dokładność wykonania. Wszakże spod tego znaku znajdziemy najwięcej zegarmistrzów, mechaników, kowali, ślusarzy. Zegar odmierza czas, w nieuchronny sposób przypominając o zbliżającej się starości, przemijaniu, śmierci. Koziorożec o tym pamięta, dlatego w jego życiu od wczesnej młodości jest zauważalny poważny stosunek do życia. Jako młode jeszcze osoby sprawiają wrażenie przedwcześnie dojrzałych, doświadczonych losem i obciążonych nadmiernie ciężarami i odpowiedzialnością. Czas jest kategorią najlepiej oddającą wiele aspektów ich życia. Wiele rzeczy przychodzi im późno. Sukcesy nie spotykają ich wcześnie. Muszą się zawsze na swoje osiągnięcia długo napracować. Ale ponury Saturn choć nie pieści swoich podopiecznych, to sowicie ich wynagrodzi w bardziej dojrzałej fazie życia. Choć sukcesy w życiu Koziorożca przychodzą późno, to są one dużo trwalsze i bardziej stabilne. Niewątpliwie starość może być dla nich najbardziej łaskawym okresem życia.

Saturn zachęca urodzonych w znaku Koziorożca do uporu, konsekwencji i dyscypliny, dlatego wykazują w życiu ogrom ambicji w dążeniu do sukcesu zawodowego. Koziorożce doskonale potrafią odnaleźć się w bardzo zhierarchizowanych strukturach. Nie jest niczym nadzwyczajnym dla nich konieczność cierpliwego czekania na upragniony awans. Zaiste cierpliwości Koziorożcom nie brakuje, one na prawdę potrafią czekać na swój dzień. Ale ich niechęć do zmian i nieufność wobec wszelkich reformatorów nie ułatwia im życia. Chyba to dla nich właśnie stworzono pojęcie konserwatyzm. Ich mała elastyczność, sztywność, ciągłe poddanie się ostrym rygorom naraża ich na choroby "saturnowe". Cierpią na reumatyzm, zwapnienia i usztywnienia stawów. Nękają ich choroby wieku starczego: hemoroidy, SM, miażdżyca, starcze otępienie. Ich choroby nie mają przebiegu ostrego. Zwykle są przewlekłe i trudne do wyleczenia. Typowa dla nich niechęć wykazania pokory, poddania się, rezygnacji, naraża ich na usztywnienia i stwardnienia. To że Koziorożce cierpią na kolana wynika z ich niechęci ich ugięcia, poddania się. W kolanach somatyzuje się ich upór i sztywność.

Koziorożce nie są romantycznymi kochankami i nie liczmy na to, że przeżyjemy z nimi raj. Urodzeni w tym znaku nie mają zbyt wiele szczęścia w miłości i uczuciach, gdyż ich poważne podejście do życia zniechęca rówieśników do przeżycia ekscytującego z nimi odlotu. Zwykle jak wszystko, miłość przychodzi do nich późno, ale jest nad wyraz dojrzała i mądra. Może Koziorożce nie są szalonymi i pełnymi fantazji adoratorami i mistrzami ars amandi, ale ich odpowiedzialność za bliskich, rodzinę, dzieci, poziom życia jest nie do przecenienia.

Najlepsze związki uczuciowe Koziorożec może zawrzeć z przedstawicielami żywiołu pokrewnego: z ziemi będą to Panna i Byk. Ale związki te mają wpisaną w ich charakterystykę pewną ociężałość i zupełny brak romantyzmu. Doskonałe relacje Koziorożec tworzy z Rybami i Skorpionami. Woda tych znaków znajdzie doskonałą podporę w twardości ziemskiej Koziorożca. Nieco trudniejsza, ale bardzo ciekawa jest relacja Koziorożca z Rakiem, wprawdzie jest to opozycja i niesie z sobą konfrontacje, ale znaki te tworzą najbardziej chyba ciekawą parę w zodiaku. Bardzo trudne są relacje z Baranami i Wagami. Niezwykle trudno tu o kompromisy i wyrozumiałość dla drugiej strony, są to układy niosące bardzo dużo problemów i konfliktów. Nie najlepsze też są układy ze Strzelcami, Wodnikami, Bliźniętami i Lwami. Występują tu znaczne trudności we wzajemnej komunikacji i wyrażaniu uczuć.

Każdy znak zodiaku ma swoją specjalność. I tak, specjalnością Barana jest ściganie się, Byka - pieniądze, Bliźniąt - mówienie, pisanie, język; Raka - rodzina, Lwa - to, co się robi na pokaz, Panny - zajmowanie się szczegółami, Wagi - ozdoby, Skorpiona - tajemnice, seks i śmierć; Strzelca - nauczanie. Specjalnością Koziorożca jest praca, pojmowana jako harówka, mozół i twardy obowiązek, który jest wartością sam dla siebie; a więc taka praca, przy której nie myśli się o wynikających z niej korzyściach ani przyjemnościach. Drugą rzeczą, od której znak Koziorożca jest specjalistą, jest kariera, a więc wytrwałe pięcie się w górę ku coraz wyższym pozycjom społecznym.

Z Panną łączy Koziorożca zamiłowanie do pracy i dyscypliny. Z Bykiem nacisk na pieniądze; tyle, że Byk gromadząc materialne dobra czyni to dla przyjemności, Koziorożec zaś raczej z lęku przed biedą i wynikającą stąd bezradnością. Z Lwem - nastawienie na karierę, na udział w życiu publicznym; ale Lew czyni to dla siebie, jako że jego główną namiętnością jest wywyższanie własnej osoby, Koziorożec zaś przejmuje wartości instytucji, którym służy, także kiedy stoi na ich czele. Z Bliźniętami łączy Koziorożca widzenie świata przez pryzmat idei i schematów; ciekawe że fizycznie ludzie spod znaków Bliźniąt i Koziorożca są często łudząco do siebie podobni, chociaż Bliźnięta są ruchliwe, a Koziorożce flegmatyczne. Z Baranem łączy Koziorożca zamiłowanie do pokonywania przeszkód, z marszu, niby uderzeniem tarana. Najbardziej obce i konfliktorodne są dla Koziorożca znaki Raka i Wagi; połączenie Koziorożca i Ryb powoduje zaś osłabienie, spadek energii. Parom ludzi z tych dwóch znaków nic się nie chce; jeżeli jeden człowiek jest krzyżówką Koziorożec-Ryby (ma na przykład Słonce w rybach a Koziorożca na ascendencie), to ma usposobienie nostalgiczne i depresyjne.

Ze znakiem Koziorożca łączeni są chłopi, ponieważ wytrwale mozolą się pracując z żywiołem Ziemi. Z tego samego powodu - tyle że ich mozolna robota dzieje się pod ziemią - synami Koziorożca są górnicy. To można uogólnić na pracę z materią ciężką, ciemną i brudną, w dymie i pośród maszyn narzucających swój nieludzki rytm; dlatego należą tu też kowale, hutnicy, metalurgowie, i szerzej, mechanicy; dawniej, za sprawa odlewania ołowiu, metalu Saturna, należeli tu też drukarze; dziś jest zawód raczej przynależny znakowi Bliźniąt. Innym koziorożcowym zawodem są szewcy, jako że pracują na styku człowieka z ziemią. Z drugiej strony, koziorożcowy charakter ma wszelka urzędnicza służba, włącznie z prezesami wielkich korporacji, którzy w istocie są tylko trybikami w swoich systemach, i wyrażają wolę własnych zbiurokratyzowanych machin.


Osoby urodzone pod znakiem Koziorożca są ambitne, rozsądne, stanowcze i pracowite. Zdolne są do czynienia odkryć i wynalazków. We współżyciu w społeczeństwie mogą być życzliwe, przyjacielskie, dyskretne i godne zaufania choć równocześnie zbyt chłodne, nieczułe na zwierzenia bliskich. Nie znoszą mieszania się w ich prywatne, domowe, rodzinne życie - cenią niezależność i wolność osobista. Osoby spod znaku Koziorożca bywają także zarozumiałe, niedostępne i pyszne. Nieraz przywiązują zbyt dużą uwagę do ubioru, kreacji i wyglądu. Postępują zbyt krańcowo - bywają hojne, dobroduszne, to zaś skąpe do przesady - czasem pełne dobrej myśli, a po chwili niezwykle pesymistyczne. I w takich sytuacjach stale podejmują sprawy życiowe wykraczające ponad ich siły.

Kobiety spod tego znaku posiadają wiele zalet - są zdolne, systematyczne, wierne, gościnne i oszczędne. Ponad wszystko przedkładają rodzinę i dom. A ponieważ nie odznaczają się łagodnym i delikatnym postępowaniem, rzadko idą w gościnę, natomiast częściej podejmują gości u siebie.


Mężczyźni Koziorożca są praktyczni, wygodni i umiejący stosownie ustawić się w życiu. Cenią dobre urządzenie się, ambitnie kierują interesem, uparcie dążą do celu. Z tego powodu nieraz ujawniają zapędy do tyranii, lekceważenia innych, dyktowania drugim swoich przekonań. I choć taki tryb życia przysporzy im wielu kłopotów, to jednak uparcie osiągną swój cel. Nabędą bogactwa i staną się bardzo skąpi. Ich majątek nie trafi w godne ręce i zostanie wkrótce roztrwoniony. Związek Koziorożca z osoba spod tego samego znaku bywa szczęśliwy, owocny i osiąga najwyższe uznanie. Koziorożec nie może łączyć się ze Skorpionem.


Porady dla urodzonych pod znakiem Koziorożca: Ludzi spod tego znaku oczekują liczne i rożne niespodzianki, dlatego powinni przyjmować je ze spokojem. Często mogą to być zmiany w zawodzie, a nawet pogorszenie na zdrowiu. Bywa, ze cierpiące na "nieuleczalne choroby", nagle zdrowieją i żyją długo oraz szczęśliwie. W takiej sytuacji wyróżniają się w działalności społecznej, osiągają wysokie szczeble hierarchii publicznej, obdarzeni zostaną godnymi zeszytami. Jeżeli pracować będą w przemyśle, musza być przygotowani na dłuższe podróże. Równocześnie musza dawać baczność, by nie wmieszać się w sprawy trudne i kłopotliwe.
Koziorożec jest uparty
I wytrwały nie na żarty!
Idzie w górę pomalutku,
Powolutku, lecz do skutku!

A gdy znajdzie się na szczycie,
To go stamtąd nie zrzucicie -
Będzie siedział zadumany,
Snując jakieś nowe plany..