Pierwsza cześć osób spod znaku Wagi lubi spokojne życie, chlubią się oni porządkiem, są pracowici. Druga cześć osób wyraźnie ma niechęć do pracy, a wysiłek cięższy zupełnie omijają. Toteż nic dziwnego, że fantazjują, myślą o niestworzonych rzeczach, marnują energię na duże plany i próbują wznosić zamki na lodzie. Cześć osób o cechach skromności, zdrowej ambicji jest sprawiedliwa, nie uwikłana w wierzenia i przesądy. Wszyscy natomiast są nieco lekkomyślni, hojni i rozrzutni, nie umiejący się denerwować, albowiem gniew nie jest im znany. Wyznają zasadę, że tylko spokój może chronić ich przed rożnymi dolegliwościami.


Żywioł/Trygon: Powietrze
Znak: Szale wagi
Kwadron: Kardynalny
Słowo kluczowe: Harmonia.
Planeta władająca: Wenus - bogini miłości piękna i sztuki. Wenus wpływa na uczuciowość, idealizm, poczucie piękna, wrażliwość oraz na sentymentalizm, nieśmiałość, przewrażliwienie.
Szczęśliwy dzień: Piątek.
Kolory: niebieski, lawendowy.
Kamienie: opal, topaz, akwamaryn, szmaragd.
Metal: miedź.
Rośliny i zapachy: werbena, irys, mech, hiacynt.
Cechy pozytywne: urok, towarzyski, taktowny, przyjacielski, kooperatywny, przekonywujący, uczciwy, wyrafinowany, dyplomatyczny.
Cechy negatywne: niezdecydowany, ambiwalentny, niekonsekwentny, intrygant.
Motto: Ja równoważę... Harmonizuję


Wagi są zwykle lubiane, mają urok osobisty, dobry gust i zwykle naprawdę ładnie wyglądają. Potrafią słuchać i sprawiać, że inni czują się przy nich ważni i lubiani. Uwielbiają wszelkie przejawy piękna i miłości czy to w muzyce, architekturze, filmie. Lubią otaczać się ładnymi rzeczami, ich dom zazwyczaj wygląda elegancko i wygodnie.

Wagi pragną być podziwiane, mają trochę narcystyczne podejście do własnej osoby. Uwielbiają być w centrum i chłoną wszelkie komplementy. Ludzi często oceniają po wyglądzie i nie zawsze chcą zaglądać głębiej. Wagom łatwo przychodzą kontakty z ludźmi, są bardzo skierowane na zewnątrz i wiele energii poświęcają na utrzymywanie udanych relacji z innymi. W tym wszystkim podchodzą do ludzi bardzo intuicyjnie.
Wagi dążą do harmonii, najszczęśliwsze są gdy wszystko wokoło działa poprawnie i jest uporządkowane. Cenią spokój i unikają niepotrzebnych scysji i konfliktów. Są dobrymi mentorami, widzą wszystkie za i przeciw obydwu stron. Są też dobrymi dyplomatami. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji są w stanie ustąpić i odrzucić na jakiś czas swoje odczucia, zwłaszcza że często same nie wiedzą, jakie są ich uczucia. Zwykle sprawiają wrażenie niezdecydowanych, wiecznie na krawędzi, balansują pomiędzy sprzecznymi zachowaniami. Pieniądze szybko przelatują im przez palce, ponieważ chętnie wydają je na rzeczy, które kochają.

Wagi nie lubią ciężkiej pracy, bywają lekkomyślne. Są idealistami i romantykami, ciepłe, sentymentalne i optymistycznie nastawione do świata zrobią wszystko, żeby sprawić przyjemność ukochanej osobie.WAGA, CZYLI O SZTUCE HARMONII
Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego Wadze tak trudno podjąć decyzję, to niech przybliży rozwiązanie tego pytania sama jej natura - znajduje się dokładnie w połowie zodiaku, rozpoczynanego przez Barana. Symbol astrologiczny znaku Wagi to właśnie przyrząd laboratoryjny, mierzący z dużą dokładnością. Jeśli Waga zwleka z podjęciem decyzji, to dlatego, że ma świadomość, iż każdy wybór narusza równowagę, a każda decyzja może być obarczona konsekwencjami, wprowadzającymi duże zmiany, a że Waga jest wygodna i lubi, gdy jest miło i przyjemnie, dlatego dla bezpieczeństwa zwleka z podjęciem decyzji, lub w ogóle nic nie robi.

Mityczną opiekunką znaku Wagi jest Afrodyta, bogini piękna i miłości, zrodzona z morskiej piany. Dlatego tradycja astrologiczna każe Wadze zajmować się rzeczami pięknymi, atrakcyjnymi i zmysłowymi. Teraz może być bardziej jasne, skąd bierze się niechęć Wag do pracy, czy wręcz lenistwo, jak niektórzy chcą oceniać jej potrzebę przyjemności. Już tak ten świat jest skonstruowany, że są tacy, którzy pracują i tacy, którzy chcą się bawić i cieszyć życiem, niewątpliwie Waga należy do tych ostatnich. Dlatego zupełnie bez sensu jest zmuszanie jej do ciężkiej i żmudnej pracy, wymagającej dyscypliny i porządku, niestety Waga przejawia wielki opór wobec konieczności stosowania surowych i ostrych zasad, dlatego nic dziwnego, że Afrodycie nie układało się małżeństwo z ponurym i ciężko pracującym Hefajstosem, kowalem i rzemieślnikiem.

Naturalnym środowiskiem Wagi jest atmosfera sztuki, piękna, zabawy i radości. Waga jest znakiem powietrznym (razem z Bliźniętami i Wodnikiem), dlatego bardzo ceni sobie w życiu kontakty związane z charakterem tego żywiołu. Są to przede wszystkim relacje intelektualne: rozmowy, inteligentne ploteczki, interesujące dyskusje, mądre dysputy filozoficzne i rozważania. Nie zapomnijmy, że Waga jest bardzo inteligentna, choć unika przemądrzania się. Jej bystry umysł najlepiej ujawnia się w czasie salonowych rozmów, poprzez błyskotliwy dowcip i zabawne dialogi.

Waga potrzebuje lśnić i błyszczeć, dlatego uwielbia robić wrażenie strojem, biżuterią, fryzurą itd. Do metod, które sprawiają, że ludzie zwracają na nią uwagę należy notoryczne spóźnianie się na przyjęcia i spotkania towarzyskie, a właśnie atmosfera salonu, balu, rautu, przyjęcia, bądź oficjalnej ceremonii, to naturalny żywioł Wagi, tam czuje się ona jak ryba w wodzie.

Kiedy Waga ma złe dni, wtedy może ujawnić się jej mniej jasna natura. Potrafi być bierna i marnować czas. Lenistwo i apatia to jej częsta reakcja na stres. Lubi także przesadzać z jedzeniem, zwłaszcza słodyczy, do których czasem przejawia skłonności równoznaczne z regularnym uzależnieniem, wymagającym psychologicznej pomocy. Znając Wagi jako osoby o wrażliwości estetycznej moglibyśmy być zdziwieni, że potrafią być cyniczne i okrutne, gdy ich równowaga zostanie naruszona. Waga wprawdzie nie będzie siała zła na lewo i prawo, ale z niezwykłą konsekwencją dążyć będzie do sytuacji, gdy obie jej szalki znowu będą w równowadze. Wtedy znowu staje się miła i ciepła dla wszystkich. Wagi są świetnymi rodzicami, gdyż w naturalny sposób wiedzą na czym polega partnerstwo, i takie właśnie są relacje z ich dziećmi. Ale Waga może być niedostępna dla dziecka, gdy te potrzebuje prawdziwie głębokich uczuć. Wagi będą świetnymi partnerami i przyjaciółmi dla swoich dzieci, ale mogą być chłodne i odległe w sytuacji, gdy konieczne będą poświęcenia i rezygnacja z przyjemności. Waga nie nadaje się do poświęceń i wyrzeczeń. Tutaj kończy się jej rola. Partnerstwo to nie jest przytułek miłosierdzia, to równoprawny związek dwojga ludzi oparty na umowie i zasadach wzajemności. Dlatego ideą Wagi jest partnerstwo, związki, kontrakty i umowy, a najdonioślejszym kontraktem, jaki człowiek może zawrzeć jest małżeństwo.

Związki uczuciowe Waga najkorzystniej zawrze z przedstawicielami żywiołu jej bliskiego: z Bliźniętami, Wodnikami i innymi Wagami, ale związki te poprzez dużą siłę powietrza mają skłonność do życia w ciągłej abstrakcji i braku konkretów, to bardzo rozdyskutowane i rozgadane związki, gdzie nie ma kto załatwić najprostszych rzeczy związanych z codziennym życiem. Dlatego powietrze Wagi doskonale może podsycać entuzjazm i energię znaków ognistych: Strzelca i Lwa. Związek z Baranem będzie archetypową, mitologiczną relacją Aresa (Marsa) z Afrodytą (Wenus), a było to stadło bardzo udane. Układy z Panną i Skorpionem niosą duże trudności we wzajemnej komunikacji, podobnie jest z Rybami i Bykiem. Z natury konfliktowe, choć nie pozbawione sensu są związki z Koziorożcami i Rakami. Wagę może zrażać chłód i dystans tego pierwszego, natomiast kontakt z Rakiem niesie trudności w zrozumieniu chimerycznej i ukrytej natury tego znaku.

Astrologia medyczna przyporządkowuje Wagom pas miednicy, nerki, zewnętrzne narządy płciowe, pośladki. Dlatego nerki dbające o równowagę kwasowo- zasadową, są analogią do poszukiwań równowagi emocjonalnej Wagi. Równowagi w kontaktach "ja-ty" i równowagi w związkach uczuciowych.

Waga, znak rządzony przez Wenus, jest zodiakalnym patronem muzyki, tańca, harmonii, łączenia się w pary i zawiązywania spółek. Wielu ludzi zapewne uważa, że powyższe właściwości tego znaku nie mają nic wspólnego z nazwą znaku. Tajemnica się wyjaśnia, kiedy prześledzimy, jak Waga (i jako znak, i jako gwiazdozbiór, dawniej tego nie odróżniano) nazywała się w starożytności. Po łacinie nazywała się wprawdzie Libra, co znaczy mniej więcej to samo co polsku: waga złożona z dwóch szalek, które pokazywały wynik, kiedy osiągnęły równowagę, czyli equilibrium.

Znak Wagi należy do żywiołu Powietrza, przy czym Powietrze jest rozumiane jako ten żywioł, dzięki któremu, i poprzez który, dwie odrębne istoty się widzą, czują, naśladują i osiągają zgodność. Ostatecznie, nawet dwa języczki u wagi muszą w końcu zająć to samo położenie, naprzeciw sobie.
Znak Wagi w swoim najszerszym sensie symbolizuje to wszystko, co się robi razem i zgodnie: tak aby osiągnąć pewną wyższą całość. Należy tu więc małżeństwo, jako zgodne połączenie mężczyzny i kobiety. Także zaloty - jako proces doprowadzający do małżeńskiego połączenia. Antropolodzy kultury wyprowadzają całą sztukę - która zaczęła się od ozdabiania ciała wisiorkami i malowidłami, i od gromadnych tańców i pieśni - właśnie z zalotów. W głębokiej prehistorii, młodzi mężczyźni, zalecający się do dziewcząt, byli pierwszymi artystami, którzy zapoczątkowali sztukę. Nic więc dziwnego, że znak Wagi patronuje także sztuce.


Kobiety urodzone pod znakiem Wagi są szczęśliwe, ale zarazem podejrzliwe a nierzadko kłótliwe i awanturnicze. Przy tym bywają pogodne, wesołe, umiejące sobą interesować innych. Są przekonane, że nic tak nie zjednuje jak miła powierzchowność. Otaczają je wielbiciele. Kobiety Wagi darzą swym szczerym uczuciem osoby najbliższego otoczenia. Są dobrymi żonami, kochają mężów i troszczą się o dzieci.


Mężczyźni spod znaku Wagi są niezwykle szczęśliwi w małżeństwie, dbają o rodzinę, troszczą się o przyszłość swych dzieci. A ponieważ są przeważnie przystojni, posiadają wiele elokwencji, to też nadal rozwijają dar wymowy by imponować innym. Wszyscy lubią wygodne i spokojne życie. W zawodzie mogą odnosić sukcesy. Z uwagi na wielość zainteresowań, otaczani są przez towarzystwo, z którym nie zawsze żyją w zgodzie. Bywa, że mężczyźni spod Wagi są nerwowi i niezwykle kłótliwi. Ścisły i szczery związek mężczyzny spod znaku Wagi z kobieta tego samego znaku, przynosi najwyższe zadowolenia i wielkie szczęście.


Porady dla urodzonych pod znakiem Wagi: Ponieważ osoby urodzone pod tym znakiem obdarzone są skłonnościami do nauk humanistycznych, powinny te zdolności właściwie wykorzystać. Mogą obrać sztukę teatralna, bądź też malarska, angażując się jako artyści - nigdy natomiast nie powinni zabierać się do reżyserii czy też kierowania kręceniem filmu. Nie posiadają bowiem umiejętności organizatorskich. Bywają czasem lekkomyślni, dlatego nie powinni również zabierać się do handlu. W swym życiu będą poddawani wielu próbom, czasem niekorzystnym zmianom, które należy przyjmować ze zrozumieniem - albowiem tylko takie zachowanie się może przynieść korzystny finał. Myśląc o związku małżeńskim, osoby spod znaku Wagi, powinny kierować się rozsądkiem, a nie uczuciem, bo tylko z tego wynikły związek może sprawić zadowolenie, a nawet szczęście. Tylko w rozwadze tkwi przyszłość.
Waga chce wieść rajskie życie -
Hulać, spać i jeść obficie!
Nie ma nawet ciut ochoty
Na zmartwienia i kłopoty!

Zanim jakąś myśl wysmaży,
Wszystko dobrze zmierzy, zważy...
Za to potem nie ma mowy,
By tę myśl jej wybić z głowy!