Jeśli kobieta urodzi się pod znakiem Panny, to będzie dobrym człowiekiem. Najczęściej są one uczciwe, bojaźliwe, pobożne i dobroduszne. Pragną służyć innym, to też często przywdziewają szaty zakonne. Jeżeli wychodzą za maź, to są dobrymi żonami, choć nieco płochliwymi, a także zbyt popędliwymi. W sumie są świetnymi matkami.


Żywioł/Trygon: Ziemia
Znak: Greckie słowo dziewictwo
Kwadron: Zmienny
Słowo kluczowe: Praktyczność
Planeta władająca: Merkury - mitologiczny posłaniec bogów. Merkury wzmacnia wszechstronność, inteligencję, elokwencję, postrzegania, ale też ujawnia cynizm, przebiegłość, nerwowość, ograniczoność umysłową.
Szczęśliwy dzień: Środa.
Kolory: indygo, granatowy, szary.
Kamienie: szafir, topaz, jaspis, nefryt.
Metal: brąz.
Rośliny i zapachy: hiacynt, akacja, gardenia, krwawnik.
Cechy pozytywne: skrupulatnn, praktyczny, analityczny, staranny, umiejętny, systematyczny, dokładny, pilny, paracowity, perfekcyjny.
Cechy negatywne: hipohondryk, krytykujacy, snobistyczny, cyniczny, nadasany, szukajšcy zaczepki, egocentryczny.
Motto: Ja analizuje


Panny muszą być stale aktywne, a we wszystkim co robią dążą do perfekcji. Nie znoszą odkładania czegokolwiek na później, są dobrze zorganizowane i zwykle robią to co do nich należy. Całe życie dążą do zamienienia chaosu na porządek.

Panny są inteligentne, potrafią zbierać informacje, łączyć je i porządkować, a następnie wyciągać wnioski i wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Mają doskonałą pamięć, zdolności analityczne, potrafią sprawnie myśleć i wpływać na ludzi. Dużą wagę przywiązują do szczegółów. Nie lubią czczej gadaniny, uważają że do życia należy podchodzić racjonalnie. Ich praktyczny umysł powoduje, że decyzje lubią podejmować na chłodno po rozpatrzeniu wszystkich za i przeciw. Denerwują je ludzie, którzy podchodzą do wszystkiego emocjonalnie. Są skrupulatne, pedantyczne, bardzo dokładne we wszystkim co robią. Są urodzonymi perfekcjonistami.

Panny cenią pieniądze i potrafią dobrze zarządzać domowym budżetem. Są tak przywiązane do szczegółów, że często tracą sprzed oczu obraz całej sytuacji. Wiara w logikę, metodyczność powoduje, że brak im fantazji i twórczego podejścia do niektórych spraw.

Osoby urodzone pod znakiem Panny mają tendencję do komplikowania wszystkiego, nie istnieją dla nich małe problemy i proste sprawy - roztrząsają i analizują nawet te najmniejsze. Są z natury nieśmiałe, a do ludzi podchodzą z rezerwą - zawsze spięte nie potrafią tak po prostu porozmawiać czy pożartować z nieznajomym. Są bardzo krytyczne wobec otoczenia, mało w nich tolerancji dla inności. Chcą naprawiać świat i mówić innym, jak mają żyć, natomiast same nie znoszą, gdy ktoś próbuje je skrytykować.

Panny dbają o zdrowie, dobrze się odżywiają, przyjmują witaminy i chodzą regularnie do dentysty, niestety ich dbałość o siebie często przeradza się w hipochondrię. Ciepła i mocna miłość potrafi wyciągnąć z nich same najlepsze cechy.PANNA, CZYLI O WYŻSZOŚCI PRACY
Panna jest drugim po Byku znakiem trygonu ziemskiego, dlatego tradycja astrologiczna wiąże ten znak z kategoriami przypisanymi ziemi: pracą, obowiązkiem, dyscypliną, sumiennością, służbą, opieką. Panna należy także, obok Strzelca, Ryb i Bliźniąt, do jakości zmiennych, znaków skłonnych do kompromisów, ugod, elastycznych, łatwo przystosowujących się do nowych warunków, wyciągających wnioski z lekcji życia, czyli mających umiejętność uczenia się.

Panna to jeden z najmniej docenianych przedstawicieli zodiaku. Często pozostaje w cieniu, choć to właśnie ona wykonuje najtrudniejszą i najmniej efektowną pracę. Zwykle jest tak, że prawdziwe owoce jej pracy zbiera ktoś inny, bardziej przebojowy i ekspansywny. Panna jest niedoceniana, dlatego głównie, że sama siebie nie docenia. Ludzie urodzeni w tym znaku wykazują duży krytycyzm wobec innych, ale zwłaszcza wobec siebie. Panna ciągle narzekając i marudząc chciałaby, aby wszystko wokół niej funkcjonowało w sposób perfekcyjny i niezawodny. Jej potrzeba udoskonalania wszystkiego z czym ma do czynienia, jest ukrytą formą niezadowolenia z siebie samej. Panna niesie w swoim życiu najwięcej kompleksów i zahamowań spośród innych znaków zodiaku. Jej życie nie jest łatwe, będąc skromną i niewyróżniającą się, trudno jej się przebić w świecie ciągłej konkurencji i wyzwań. Otoczenie zwykle nie przepada za nimi, gdyż ciągle są krytyczne i z reguły mało błyskotliwe. Niestety, ludzie nie lubią Panien, gdyż nie lubi się tych, którzy zawsze mają rację i się nie mylą.

Panna ceni sobie porządek, unikając chaosu i zamieszania. Czasem chciałaby wszystko i wszystkich poustawiać w odpowiednich półkach i przedziałach. Pannie patronuje Merkury, planeta znana z tego, że dla obserwatora z Ziemi jest niezwykle ruchliwa, czasem znika by się za chwilę pokazać znów. Dlatego Panny często widzimy krzątające się, zalatane i zabiegane, ciągle mające coś do roboty. Panna najlepiej spełnia się w środowisku pracy, to urodzeni pracusie, niezwykle sumienni i zdyscyplinowani. Każdy pracodawca winien wiedzieć, że ma do czynienia ze wzorowym pracownikiem, jakim jest Panna.

Znak ten preferuje zawody wymagające sumienności i dyscypliny. Panny to urodzeni urzędnicy, biurokraci, sekretarki, księgowe, to wszelkiego rodzaju
służba: dozorcy, policjanci, wartownicy, celnicy, pielęgniarki, salowe i sprzątaczki. Już ten rejestr zawodów wykazuje, że Panny pracują w profesjach niezbyt cenionych i szanowanych, ale bez nich ten świat zawaliłby się. Nie lubimy gdy trzeba poddać się rygorom dyscypliny i wyrzeczeń, nie chcemy zrozumieć, że prawdziwie efektywna praca jest związana z systematycznością i porządkiem. Każdy najlepszy nawet szef, czy dyrektor zginąłby, gdyby nie jego sekretarka. Niestety czasem Panny stają się bezdusznymi robotami, lub zimnymi biurokratami, łatwo wspierającymi system represji i dyktatury.
Panny powinny nauczyć się doceniania własnej wartości. Ich skromność i służebność zasługuje na szacunek i uznanie. Nie powinny bać się prosić o podwyżkę, czy awans. Każdy pracodawca wie, że ma do czynienia ze świetnym pracownikiem, lecz nieśmiałym i lękliwym, dlatego chętnie korzysta z dyspozycyjności podwładnego, nie dbając o jego pozycję, jeśli sam pracownik o nią nie zadba.

Panny winny pamiętać, że nie wszystko da się uporządkować i nie zawsze jest to korzystne. Pragnąc, by wszystko wokół nich było perfekcyjne, zapominają czasem, że człowiek z natury swej jest niedoskonały i popełnia błędy. Dlatego nadmierny rygoryzm i dyscyplina, zwł. wobec bliskich, przynosić może rozczarowania i zimno uczuciowe. Często związki erotyczne Panien są chłodne, a zdarza się, że brakuje w nich odrobiny szaleństwa i namiętności. Ale nieprawdą byłoby sądzić, że Panny są pozbawione temperamentu erotycznego. Jest on ukryty pod ścianą zbudowaną z kompleksów, poczucia niższości i gorszości. Zgorzkniałość Panny wynika z pesymistycznych doświadczeń życiowych. Z tego, że życie jest pasmem poświęceń i wyrzeczeń (przynajmniej w ich mniemaniu).

W astrologii medycznej Pannie przyporządkowane są organy związane z rozkładaniem i przyswajaniem treści pokarmowej. Rozumiemy zatem, że skłonności do analizy i drobiazgowość Panny, mają swoją analogię w procesach fizjologicznych organizmu. Proces analizy i rozdrabniania pokarmu na poszczególne białka i mikroelementy odbywa się w jelitach, dlatego są one przyporządkowane Pannie. Znak ten zatem ujawnia skłonności do chorób układu trawiennego: żołądka, dwunastnicy, jelit, wątroby i woreczka żółciowego. Psychosomatycznie Panna cierpi na wrzody układu trawiennego i ma problemy z wątrobą- źródłem żółci, gdyż sama jest często pełna goryczy i "żółci".

Związki uczuciowe dobrze się układają Pannom z przedstawicielami znaków ziemskich: Bykami i Koziorożcami, ale nie liczmy na to, że będą to barwne układy i mogą być narażone na nudę i zastój. Z innymi Pannami może być różnie, gdyż dwie narzekające osobowości mogą się zamęczyć na śmierć. Świetne związki Panna może stworzyć z Rakami i Skorpionami. Łączą się tu ludzie głęboko skrywający własne wnętrza, posiadający ukryte pasje i namiętności. Bardzo udane mogą być związki Panny z Rybami. Trzeźwość umysłu Panny i jej racjonalizm spotyka się z ze światem fantazji i chwiejnych emocji Ryb. Raczej trudne i napięciowe są związki Panien ze Strzelcami i Bliźniętami. Dużo trudniejsze ze względu na trudności we wzajemnej komunikacji są relacje z Lwami, Wagami, Wodnikami i Baranami.


Głównym hasłem znaku Panny jest: porządek. Świat według Panny składa się z oddzielnych szufladek, do których są zapakowane różne rzeczy, i dokładnie wiadomo, co do której szufladki jest przypisane. Najlepiej to wytłumaczyć na przykładach. Tak więc, działanie znaku Panny realizuje księgowy, starannie zapisując (co do grosza!) każdy wydatek i przychód swojej firmy. Jak Panna postępują językoznawcy, starannie odróżniając, kiedy pisać ó, a kiedy zwykłe u; oraz kiedy nie jest pisane razem, a kiedy osobno. Energią znaku Panny zasilany był Karol Linneusz, kiedy opisywał każdy gatunek zwierzęcia i rośliny, każdemu nadając podwójną łacińską katalogową nazwę, np. Parus major czyli sikora bogatka. Wszędzie tam, gdzie trzeba utrzymywać porządek i czystość, gdzie podłoga lśni, składniki są odmierzane pipetą, i gdzie patrzy się przez mikroskop, tam działa znak Panny.
Pod opieką znaku Panny znajdują się magazyny i archiwa, biblioteki i katalogi, apteki i laboratoria, a także działy księgowości i finansów, oraz uczelnie, gdzie bez przerwy kształcą się jajogłowi mózgowcy.

Życiowe zasady Panny, to dokładność, precyzja, szczegółowość, bezbłędność, porządek (już o tym była mowa), planowanie, higiena, rozsądek, dyscyplina, panowanie nad sobą, skromność i trzymanie się w ramach (od-do).

W charakterze ludzi o dominującym znaku Panny rozum i rozsądek bierze górę nad uczuciami. Panna najpierw widzi i myśli, potem dopiero czuje.
Znak Panny przypisany jest żywiołowi Ziemi. Żywioł Ziemi w wykonaniu Panny przyjmuje postać tego, co wymierne, policzalne, konkretne, trwale i uporządkowane. (Kiedy patrzymy na żywioły ezoterycznym okiem, widzimy, że ani Powietrza, ani Wody, ani tym bardziej Ognia uporządkować się nie da!) Dzięki właściwościom żywiołu Ziemi istnieją oddzielne przedmioty o ostro zarysowanych krawędziach, ściankach i granicach. Właśnie znak Panny jest specjalistą od takich ostro zaznaczonych granic i od rzeczy lezących osobno. Takie osobne rzeczy dają się policzyć; i dlatego ludzie z silnym znakiem Panny mają zdolności matematyczne, jak również cała matematyka należy do królestwa znaku Panny.


Mężczyźni spod znaku Panien lubią czystość, lad i porządek. Poprzez swoją wspaniałomyślność zjednują sobie przychylność innych osób, a w ślad za tym uznanie w społeczeństwie. Mimo, że są nieraz żądni sławy, zaszczytów i postępują czasem nierozważnie, osiągają swoje zamierzone cele. W rodzinie są troskliwymi ojcami, sumiennymi opiekunami rodziny, starającymi się dać potomstwu wszystko na co ich stać. Biorąc pod uwagę wyżej wymienione cechy, można przyjąć, że osoby spod znaku Panny są pracowite, skrupulatnie wypełniające swoje obowiązki w zawodzie, praktyczne na co dzień, wyróżniające się swoją inteligencją.


Panny są przeznaczone do poświęcenia się nauce, bowiem z nauką nigdy nie mają trudności. Na tym punkcie bywają nieraz zarozumiałe. Jako że mają wysokie mniemanie o sobie, często próbują pouczać innych, mieszać się w cudze sprawy. A ponieważ bywają także łatwowierne i nie stale w swych osadach, chwiejne a nawet bojaźliwe, toteż życie przysparza im sporo kłopotów. Połączenie osoby spod znaku Panny z druga osoba urodzona pod tym samym znakiem, przy normalnych obrotach ciał niebieskich, jest wzorem pożycia i przykładem szczęścia i harmonii w małżeństwie. Związek Panny z Koziorożcem może także przynieść zadowolenie. Nie należy łączyć osoby spod znaku Panny z Wagą.


Porady dla urodzonych pod znakiem Panny: Osoby urodzone pod tym znakiem, są dobrego zdrowia, silni, energiczni, choć czasem wmawiają sobie choroby. Muszą one zwalczać własne przekonanie o rzekomych dolegliwościach. A ponieważ są pracowite, wytrwale w dążeniu do celu, mogą osiągnąć sukcesy w nauce i pracy. Są predysponowani do kierowania zakładem przemysłowym lub placówką handlową. Duże powodzenie mają także w prowadzeniu własnego warsztatu.


Osoby spod Panny muszą się pilnować, by swym postępowaniem nie narażali swojej reputacji czy autorytetu na szwank, albowiem mogą mieć w swym gronie nie tylko ludzi przyjaznych. Muszą oprzeć się na starych znajomościach, które dla nich mogą być zgubne. W przypadku pracy w dużym zakładzie, nie powinny swym zachowaniem zrażać sobie przełożonych, bo to nie wyszłoby im na dobre.Jak świat światem, każda Panna
Jest dokładna i staranna,
Nawet w głowie ma porządek,
Bo ustawia myśli w rządek.

Panna boi się ryzyka,
Niczym ognia go unika,
Więc przeszkody całą zgrają
Same z drogi jej znika.