Generalnie Rak wpływa kojąco na charaktery ludzi, to też osoby urodzone pod jego znakiem są spokojne, cierpliwe, łagodne, mile, lubiące kulturalne towarzystwo. Nie znoszą one ekstrawagancji, zarozumialstwa, pozerstwa, bowiem same są pełne taktu, subtelne, powściągliwe w wydawaniu opinii o drugich.


Żywioł/Trygon: Woda
Znak: Krabie pazury
Kwadron: Kardynalny
Słowo kluczowe: Oddanie
Planeta władająca:
Szczęśliwy dzień:
Kolory:
Kamienie:
Metal:
Rośliny i zapachy:
Cechy pozytywne: wychowany, macierzyński, domator, tradycjonalista, emocjonalny, czuły, wyrozumiały, wierny, doskonała pamięć
Cechy negatywne: zmienne usposobienie, posępny, leniwy, negatywny, przewrażliwiony, egocentryczny, egoistyczny, wpływowy, emocjonalny
Motto: Ja czuje


RAK jest uczuciowy, sentymentalny, podatny na emocje i wzruszenia. Wobec świata, przy swojej wrażliwości, przyjmuje postawę obronną i chętnie wycofuje się do swojego małego świata, do domu i rodziny. Specjalnością Raka jest stwarzanie miłego nastroju i ciepła, kultywowanie więzi rodzinnych, zbieranie pamiątek, kolekcjonerstwo, chowanie dzieci i innych istot wymagających opieki.

Rak ze wszystkich znaków najsilniej jest związany z ideą posiadania korzeni i swojego miejsca na świecie. Raki są przywiązane do domu, stron rodzinnych, swojej ziemi, rodziny, rodu, ojczyzny. Często mają rozwinięte wyczucie historii i poczuwają się do solidarności ze swymi przodkami. Dom, mieszkanie i najbliższe otoczenie Raka są zawsze przez niego tak urządzone, aby mogły służyć jako bezpieczne schronienie. Wokół Raka pełno jest pamiątek i rzeczy, z którymi jest emocjonalnie związany.

Dzieci ze znaku Raka są szczególnie przywiązane do mamy i taty, chętnie pozwalają się sobą opiekować, lubią być przedmiotem troski i pochwał całej rodziny.

Księżyc w Raka daje szczególnie silne związki rodzinne. Ludzie z tak położonym Księżycem zwykle długo wspólnie mieszkają i prowadzą gospodarstwo ze swymi rodzicami, są zwolennikami rodziny wielopokoleniowej; często też wchodzą w rodzinne przedsiębiorstwa, spółki i interesy. Czują się członkami klanu.


RAK - W POSZUKIWANIU STRACONEGO CZASU
Okres od 21.06 do 22.07 przyporządkowany jest astrologicznej fazie Raka. Znak ten należy do żywiołu wodnego i jakości kardynalnych. Planeta rządząca Rakiem to Księżyc. Słońce wchodząc w znak Raka rozpoczyna w przyrodzie astronomiczne lato. Jest to okres, gdy Słońce znajduje się w najwyższym punkcie nieba, i gdy dzień trwa najdłużej, a noce są najkrótsze.

Faza Raka to najgłębiej położona sfera zodiaku. Rak cae życie poszukuje bezpieczeństwa na poziomie bytowym, a zwłaszcza emocjonalnym. To, że Raki są tak rodzinne wynika z tego, iż ludzie ci pragną mieć bezpieczną przystań życiową i intymne gniazdko. Rak ma swoją skorupę do której się chroni, gdy jest zagrożony, wtedy nikt nie ma do niego dostępu. Jest schowany przed wrogiem i przed zbytnią ciekawością wścibskich intruzów. Woda- żywioł Raka- zmusza go do penetrowania swego wnętrza i jego ochrony. Rak jest ciągle zagrzebany w przeszłości i wspomnieniach z przeszłych chwil życia. Jest mu bardzo trudno iść do przodu, gdyż jest ciągle zakładnikiem przeszłości. Uprawia swoistą "archeologię uczuć", otoczony wspomnieniami, starymi zdjęciami, mnóstwem niepotrzebnych przedmiotów, które wywołują stare uczucia. Rak jest bardzo wrażliwy na krytykę, dlatego należy być wobec niego niezwykle taktownym. Potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, by móc normalnie żyć. Bardzo trudno jest im występować na forum publicznym, za to ich dom to niezwykle ciepłe miejsce, zawsze gwarantujące bezpieczeństwo i intymność. Tam czują się najlepiej, z dala od gwaru i zamieszania.

Księżyc rządzący Rakiem daje mu niezwykłą zmienność nastrojów. Tak jak zmieniają się ciągle fazy Księżyca, tak astrologiczny Rak miewa nagłe chwile depresji i smutku, by za moment być miły i przyjazny.

Najlepszą sferą zawodową dla Raka są dziedziny związane z opieką i troską o innych. Dobrze się realizują w ubezpieczeniach, w medycynie, opiece społecznej. Często spotyka się je jako opiekunów dzieci upośledzonych. Radzą sobie jako kuratorzy sądowi, pielęgniarki i przedszkolanki (kobiety). Sferą świetnie uosabiającą ich psychologię jest praca związana z badaniem przeszłości: historycy, archeolodzy, antropologowie, heraldycy, etnolodzy.

W astrologii medycznej Rakom przyporządkowana jest sfera przyswajania i karmienia. Organy wrażliwe to przede wszystkim: żołądek (dlatego często cierpią na wrzody żołądka i dwunastnicy), piersi i gruczoły mlekowe, a także częściowo dolne partie płuc. Raki mają skłonności do chorób o podłożu stresowym i psychosomatycznym. Często dokuczają im nerwice (wegetatywne). Problem mają także z chorobami tzw. afektywnymi, zwł. z depresjami. Należy pamiętać, że Raki mają bardzo intensywne życie wewnętrzne, są niezmiernie uczuciowe i wrażliwe, dlatego w kontaktach z otoczeniem potrzebują atmosfery bezpieczeństwa, troski i delikatności. Środowisko zawodowe Raka to miejsce w którym panować będzie rodzinna i ciepła atmosfera. Dlatego z Rakami pracuje się dość dobrze, pod warunkiem, że nie mają akurat złego nastroju i chandry. Ale warto wiedzieć, że tak naprawdę najważniejszym dla nich środowiskiem będzie najbliższa rodzina i własny dom. Tutaj spełniają się najlepiej. Rak często woli poświęcić własną karierę dla dobra najbliższych. W efekcie możemy mieć do czynienia z przysłowiową kurą domową, lub pantoflarzem.

Otoczeniu nie łatwo jest zrozumieć do końca ich naturę. Często uciekają i rezygnują z walki, lub stosują uniki. Bywa, że są bardzo wrażliwi na wpływ Księżyca, zwł. pełnię i nów. Właśnie spośród Raków najwięcej jest lunatyków.

Raki są niezwykle romantyczne. Łatwo jest je podbić zapewniając im poczucie bezpieczeństwa i odpowiedni nastrój. Kochają bardzo głęboko, lecz chimerycznie i niekonsekwentnie. Ich związki najlepiej udają się z przedstawicielami pokrewnych żywiołów: z Rybami i Skorpionami, także z innymi Rakami może być nieźle, ale związki ze znakami wodnymi mogą przynieść pewien zastój i marazm. Najlepsze relacje Raka są ze znakami ziemskimi: z Panną i Bykiem. Opozycyjny Koziorożec przypomina fazę Raka, gdyż także chroni swoje wnętrze i jest zamknięty. Dlatego takie związki mogą być bardzo ciekawe i udane, lecz układ taki wymaga dobrej komunikacji emocjonalnej między partnerami. Relacje z kwadraturowymi Baranami i Wagami są dość trudne, a czasem bardzo przykre dla Raka. Jeszcze trudniejsze są związki ze Strzelcami i Wodnikami. Nieudane mogą być również relacje z Lwami i Bliźniętami. Ale zależy to już od wzajemnego partnerstwa i czułości, której może brakować ze znakami powietrznymi i ognistymi. Związki jednakże są z reguły bardzo trwałe, gdyż Raki umieją dbać o rodzinę i najbliższych. Najważniejszą radą dla nich to zachęta, by nie uciekały w przeszłość grzebiąc w historii i śmietniku swojego życia, lecz by próbowały pozwolić, by czas płynął równo dla świata, jak i dla nich. Pozwólcie odchodzić przeszłości, pozwólcie odchodzić innym.


Znak Raka symbolizuje więc życie osiadłe i zakorzenienie w pewnym miejscu, okolicy, w małej ojczyźnie.
Zakorzenienie, to także przywiązanie do przodków, i do tradycji, które przez nich zostały przekazane. Dlatego ludzie z silnym Rakiem mają silny instynkt rodzinny: szczycą się swoimi przodkami, jako jedyni potrafią się rozeznać, kto jest czyja ciotką lub kuzynem, i one właśnie organizują rodzinne zjazdy i dbają o stare cmentarze.

Przywiązanie do rodziny i tradycji, to także przywiązanie do staroci, do historii, do archiwaliów i zabytków. Wiąże się z tym instynkt kolekcjonera. Raki nie rozstają się z pamiątkami starych dobrych czasów, co łatwo przerasta w zawodowe zbieranie różnych pamiątek i osobliwości. Raki lubią także to, co zaznacza ich związki ze starocią i tradycją: starają się czynić wrażenie ludzi statecznych i osiadłych, poważnych, zacnych obywateli; chętnie noszą kapelusze i kamizelki, zapuszczają brody i pykają fajki, a panie dekorują się falbankami.

Bliski i intymny związek łączy też Raki z domem. Ten znak najsilniej uważa swój dom (mieszkanie) za przedłużenie swego ja. Raki urządzają swój dom tak, aby był to prawdziwy mikroświat, wyrażający dusze właściciela.
Instynkt macierzyński i ojcowski u Raków często rozciąga się na zamiłowanie, z jakim hodują drobne zwierzątka: ryby w akwarium, chomiki i kanarki.


Nic dziwnego, że często i łatwo ulęgają wpływom otoczenia, a nieraz i złym ludziom, którzy ich zalety i charaktery wykorzystują dla swych dziwnych poczynań. W takiej sytuacji popadają nieraz w nastrój smutku, a wewnętrzny niepokój nieraz ich gnębi. Osoby spod Raka są dumne, chwała się swoją osobowością, oczekujące uznania i żądne pochwał. A ponieważ nierzadko są chwiejni w swych postanowieniach, mają wątpliwości, to też w ich życiu występują sytuacje wieloznaczne, występujące na skutek niezdecydowania.

Osoby płci pięknej, urodzone pod znakiem Raka, są cierpliwe, oddane rodzinie, kochające małżonka i dzieci. Są one dobrymi żonami i wzorowymi matkami. Swoje dzieci darzą bezgraniczna miłością. Jeżeli spotkają w życiu partnera na którym mogą się oprzeć, jeżeli odczują silne wsparcie męskie i jego mocny charakter, są bardzo szczęśliwe. Kobiety spod znaku Raka muszą mięć oparcie i pomoc w życiu.

Mężczyźni urodzeni pod wpływem Raka, są skromni, nieśmiali, skłonni do przesadnej pobożności. Umieją być mili dla otoczenia i przesadnie towarzyscy. Ale zdarzają się również i osobnicy nadzwyczaj pobudliwi, nerwowi, łakomi i kłótliwi. Przysparza im to wielu nieprzyjaciół i stwarza trudne sytuacje życiowe. W przeważającej większości są bardzo trudni w pożyciu małżeńskim. Związek zawarty przez obie osoby spod znaku Raka jest bardzo szczęśliwy, albowiem wszystkie gwiazdy działają na jego korzyść. Również połączenie osoby spod znaku Raka z osoba spod znaku Skorpiona jest związkiem udanym i szczęśliwym.

Porady dla urodzonych pod znakiem Raka: Osoby te powinny, częściej niż inne, spodziewać się spadku rodzinnego. Bywa bowiem często, Iż osoby spod znaku Raka umierają bezpotomnie. Jakże często muszą one godzić się z utrata ukochanej osoby, rozstaniem się z przyjaciółmi. Nie należy wracać ciągle myślami do tego, co minęło, do milej przeszłości, która przecież nie może powrócić. I choć nieraz może im dokuczać osamotnienie, nie powinni rozczulać się nad swym losem, lecz cala energię życiowa muszą kierować na dalsze życie. Jeżeli chwilowe słabości pokonają z powodzeniem, to mogą osiągnąć sukcesy zawodowe.

Osoby spod znaku Raka posiadają dar artystycznego widzenia świata. W przypadku gdy uzdolnienia te właściwie ukierunkują i rozwiną, sukcesy przyjdą wielkie i niespodziewanie mile. A jeżeli do tego osiągnięcia artystyczne wsparte zostaną działalnością społeczna, to cale ich życie upłynie bardzo chwalebnie i pożytecznie. Lecz ani na chwile nie mogą zapominać o pracy, która w ich przypadku decyduje o wszystkim.Rak, gdy tylko czuje drakę,
Woli się wycofać rakiem,
Lecz gdy tkwi w rodzinnym kole,
Wreszcie w swoim jest żywiole!

Tu kuzyni, wujków krocie,
Tam kuzynki, babcie, ciocie -
Kiedy wszyscy są w komplecie,
To cudownie jest na świeci