W tym znaku spotykamy wyjątkowo różnorodne charaktery, sprzeczne usposobienia, ale nigdy nic spotkamy bezbarwnej i szarej postaci. Niektóre Diamenty mogą poszczycić się niezwykłą pracowitością, nieugiętą wolą i żelazną konsekwencją, lecz większość przedstawicieli tego znaku jest niestabilna, humorzasta i uparta bez względu na to, czy ma rację, czy też się myli. Diament zawsze rozsadza energia, podejmuje się kilkunastu przcdsięwzięć jednocześnie, chce wszystko przebudować - ot tak sobie, często z nudów. Byle tylko zmienić cokolwlek! Potrafi też zmieniać poglądy jak rękawiczki, dlatego iż uległ nagłej fascynacji. Diament nie ufa cudzemu doświadczeniu, nie przyjmuje ustalonych prawd i dogmatów. O wszystkim chce przckonać się sam, jest nieostrożny, kieruje się impulsem chwili, kaprysem i zachciankami. Często źle na tym wychodzi, ale nic umie zmienić swego podejścia raczej powie z dumą "wiem już, że ogień rzeczywiście parzy".

Jest inteligentny i bystry, ale źle się uczy, gdyż na dłuższą metę właściwic wszystko go nudzi. Jeśli nagle zainteresuje się jakimś przcdmiotem - zakasuje nawet prymusów. Podstawową cechą tego znaku jest ambicja i żądza władzy. Już jako dziccko tyranizuje rodziców i nie uznaje żadnych autorytetów. Nie zabiega o popularność, obca mu dyplomacja i delikatność.

Uwielbia kłótnie i szermierki słowne, podczas których nic przebiera w środkach. Jest przesadnie szczery i bezpośredni, nic kryje nawet najbardziej kontrowersyjnych poglądów. Ośmiesza cudze zdanie, nie uznaje zwykłej dyskusji, jest złośliwy i ironiczny, uderza "poniżej pasa". Szybko zraża do siebie ludzi, ale wcale się tym nie przejmuje. Kobieta Diament przyciąga uwagę mężczyzn swoją urodą, lecz natura pozbawiła ją seksapilu i kokieterii - to typowy kumpel.

Ma dość "siermiężne" gusta, nie interesuje się ciuchami, porcelaną i serwetkami, ucieka od kuchni, sprzątania i haftowania, woli raczej naprawić samochód.

Na życiowego partnera wybiera mężczyznę słabego, który natychmiast trafia pod kapeć wspaniałej małżonki. Często nawet największy pantoflarz przerazi się ogromem despotyzmu pani Diament. Diamentowi trudno o szczęście w miłości: nawet jeśli kocha, to nie ustąpi na krok, nie dostosuje się, właściwie prowadzi taki sam tryb życia jak przed ślubem. Związek może przetrwać, jeśli partner pójdzie na kompromis.

Diament nie jest romantyczny i łatwo godzi się z porażką, nie przeżywa rozstania, po prostu idzie dalej swoją drogą. Ten znak lubi ryzyko i sport, w którym można wykazać się siłą i wytrzymałością jak: polowanie, alpinizm, wyścigi motocyklowe czy boks. Diament jest aktywny, wytrzymały fizycznie, chce zawsze być lepszy i silniejszy.Wybiera zawód, w którym niezbędna jest siła fizyczna i szybkość decyzji.