Ludzie urodzeni pod wpływem tego znaku to kalejdoskop osobowości. Trudno znaleźć cechy zbieżne. Są galerią najróżniejszych typów. Niektóre Agaty są poważne, odpowiedzialne, sumienne i pracowite, traktują życie serio i zawsze wywiązują się z danego słowa. Według Majów jednak znakomita większość przedstawicieli tego znaku, to szczyt lekkomyślności, zmienności, czasem wręcz nieodpowiedzialności. Trudno im ufać, ignorują ludzi, udają, że wysłuchują cudzych zwierzeń, choć w gruncie rzeczy mało ich to obchodzi. Są tylko zdolni do poklepania po ramieniu i udzielenia paru zdawkowych rad: "Nie martw się, wszystko będzie dobrze". W ciągu sekundy zapominają o co chodziło i z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku pędzą gdzieś przed siebie. Ich żywiołem jest ruch, nowości, ploteczki, podróże. Bardzo chętnie zmieniają pracę, mieszkanie i wędrują po świecie. Wiele Agatów to typowy słomiany ogień, zapalają się do nowej sprawy, by porzucić ją w połowie drogi. Są potem zdziwieni i rozczarowani, lecz winą za swe porażki zazwyczaj obarczają otoczenie.

Są kontaktowi i rozmowni, łatwo adaptują się w nowym środowisku, choć ich serdeczność i uczynność jest powierzchowna i zdawkowa. Mają wielu znajomych, lecz mało przyjaciół, gdy przy bliższym poznaniu większość ludzi wyczuwa tę zdawkowość. Nie przejmują się tym zbytnio, zawsze zajęci sobą i swoimi sprawami. Nie zwracają też uwagi na opinię otoczenia o sobie, lubią bulwersować ekstrawaganckim zachowaniem, postępować wbrew utartym zwyczajom i być obiektem plotek. Ważne, że ludzie o nich mówią, a co, to już doprawdy nieistotne.

Agat lubi pieniądze, ale nie poświęca się zdobywaniu majątku; żyje dniem dzisiejszym. Ponieważ jest rozrzutny, często w jego portfelu hula wiatr, ale nie spędza to Agatowi snu z powiek. Trochę pożyczy, coś kupi i sprzeda, i udaje mu się żyć na niezłym poziomie. Jest sprytny, ma szczęście do hazardu, a także znajdowania wartościowych przedmiotów.

Agat wierzy, że fortuna mu sprzyja i przeważnie ma rację. Przedstawicieli tego znaku łączą: inteligencja, refleks, zdolność podejmowania szybkich decyzji, bystrość i wszechstronne uzdolnienia. Wśród Agatów spotykamy artystów, dziennikarzy, pisarzy i handlowców. Nie jest zbyt uczuciowy, ulega krótkotrwałym fascynacjom, często wdaje się w romanse i rozwodzi, nawet kilka razy w życiu; wszak lubi zmiany w każdej dziedzinie. Panie są zaprzeczeniem pojęcia kury domowej. Biegają na ploteczki, flirtują, wściubiają nos w cudze sprawy - zapominając o brudnych garnkach, stercie koszul do prasowania i lekcjach dzieci.

Ludzie spod tego znaku nie są najlepszymi rodzicami: egoistyczni, zawsze czymś zajęci, wychowują dzicci "na żywioł". Mały Agat jest pomysłowy, ruchliwy, trochę złośliwy, uczy się niezbyt dobrze. Oceny ma jednak wysokie, gdyż potrafi sprawiać wrażenie, że wszystko wie, zalewając nauczyciela potokiem słów.