Chalcedon to znak fantastów i idealistów, żyjących w oderwaniu od rzeczywistości. Poświęcają się ideom, sprawom wyższej rangi, ale nie dają sobie rady z szarą codziennością. Przyszycic guzika, czy prosta naprawa domowa to sprawy często przekraczające ich siły. Chalcedon jest szczytem niepraktyczności, nie radzi sobie i denerwuje się drobiazgami czując, Że nie jest do tego stworzony. Chodzi jak kot swoimi drogami, ma o wszystkim własne zdanic i nie uznaje presji środowiska. Oryginał, często dziwak, nie znosi utartych szlaków, bardzo wcześnie odrywa się od rodziny i żyje po swojemu. Dla Chalcedona kultywowane rodzinnych tradycji i przekazywanie z pokolenia na pokolenie doświadczeń i zwyczajów jest niezrozumiałe. Żadnej sprawy nie zaakceptujc tylko dlatego, że "tak było zawsze", jeśli nie czuje doń wewnętrznego przekonania.

Jest inteligentny i lotny, lecz niezmiernie chaotyczny. Pragnie zająć się jednocześnie pięcioma sprawami, a myśli ma pochłonięte jeszcze pięcioma innymi. Brak mu cierpliwości, chce przez kilka dni nauczyć się języka obcego lub poznać tajniki obsługi komputera. Pragnie naprawiać świat, stworzyć program, dzięki któremu wszyscy mieszkańcy naszej planety byliby szczęśliwsi, alc nie zauważa, że ktoś spośród rodziny lub przyjaciół potrzebuje pomocy.

Rzadko się zdarza, by walczył o interesy jednostki. Jest ambitny, pragnie zajść wysoko, lecz nie za wszelką cenę. Nie dąży do tego, by zbić fortunę, a od władzy woli duchowe przewodnictwo. Nie uznlaje narzucania ludziom swej woli czy poglądów. Uważa, że każdy ma prawo żyć po swojemu. Przyjaźni się tylko z wybitnymi indywidualnościami, kocha dyskusje "aż po świt".

Ludzie przeciętni i mało inteligentni denerwują go, stara się w ogóle nie mieć z nimi do czynienia. W młodości woli starszych ludzi od rówieśników - potrzebuje guru, doświadczonego przewodnika, który wskażc mu drogą w życiu. Nie oznacza to jednak, że Chalcedon pójdzie tą właśnie drogą ! W szkole nie ma większych kłopotów, Uczy się łatwo i znacznie szybciej niż koledzy, chociaż jest ruchliwy i roztrzepany. Psychicznie dojrzewa wcześniej od równieśników, dlatego koledzy z klasy wydają mu się zbyt dziecinni. Jeśli ma przyjaciół, z którymi łączy go porozumienie intelektualne, to kontakty z nimi przedkłada nad więzy rodzinne.

W miłości raczej stonowany, obca mu zaślepiająca namiętność. Ulega nagłym fascynacjom, bywa niewierny, ale jego "skoki w bok" są chwilowe i raczej nie zagrażają trwałości związku. W małżeństwie szuka przede wszystkim porozumienia duchowego. Nigdy nie zawrze związku z rozsądku - dla pieniędzy czy podniesienia statusu społecznego. Nawet w najbardziej udanym małżeństwie pragnie zachować spory margines wolności osobistej, nie marzy też o gromadce dzieci. Oddać siebie, zrezygnować ze wszystkiego potrafi tylko dla wyższej idei. Kobiety są atrakcyjne, dowcipne i pociągające, ale nie znoszą domowych obowiązków.