Selenit nie ma łatwego życia, gdyż nie potrafi walczyć o swoje prawa, obca mu przebojowość i pewność siebie. zZtrudnych sytuacji woli usunąć się bez walki i pozwolić wyprzedzić się ludziom mniej zdolnym i inteligentnym, ale silniejszym psychicznie. Większość Selenitów ma miękki, wręcz słaby charakter, są łagodni i spokojni, a mężczyźni nawet nieco zniewieściali. Przeważnie nie nadają się na eksponowane, kierownicze stanowiska, sami zresztą unikają tego rodzaju pracy jak ognia. Selenit bardzo trudno zawiera znajomości, jest nieufny, a przy tam nieśmiały i pełen wewnętrznych zahamowań. Źle się czuje w towarzystwie osób hałaśliwych, swobodnych i rubasznych; staje się przy nich jeszcze bardziej skrępowany i onieśmielony. Sam jest delikatny, taktowny i grzeczny i tego samego oczekuje od ludzi. Jego manierom nie można nic zarzucić. Bardzo łatwo go urazić, jest nieco przeczulony. Narażony na złośliwe kpinki zamyka się w sobie i nie potrafi dać odporu ironii. Daje się zakrzyczeć, a ośmieszony nie broni się, tylko odwraca od świata, milczy i cierpi. Przegrywa w kłótniach, w ostrej rywalizacji, wszędzie tam, gdzie ma do czynienia z przebojowym i hałaśliwym przeciwnikiem. Rzadko otwarcie okazuje swój gniew i pretensje, a zamiast krzyknąć - zrzędzi i gdera.

Selenit najlepiej czuje się w wąskim gronie najbliższych przyjaciół i w czterech ścianach własnego domu. Nie lubi zmian, woli pracować za marne grosze, ale wśród dobrze znanych osób. Ciężko znosi przeprowadzki, bardzo rzadko zdarza się, by zmienił adres. W większości sytuacji życiowych wybiera nawet gorsze warunki, ale dobrze znane. Najwy żej ceni sobie wydeptane kapcie, choćby były za małe. Jest konserwatystą i tradycjonalistą, wśród Selenitów trudno spotkać rewolucjonistów, nowatorów i wynalazców.

Wyjątkowo ostrożny w sprawach finansowych, długo zastanawia się nad każdym poważniejszym wydatkiem. Nie lubi ryzyka i hazardu, nie ma w sobie nic z prawdziwego businessmana. Ma zamiłowania i talenty twórcze, jego żywiołem jest muzyka i poezja. Ma dobrą pamięć, żywą wyobraźnię i spore zdolności aktorskie. Selenit jest wspaniałym gawędziarzem, potrafi barwnie i żywo, używając oryginalnych przenośni i porównań, opisywać nawet codzienne wydarzenia. Ma też poczucie humoru, nieco zabarwione ironią, ale nigdy złośliwością.

W miłości i przyjaźni nie jest stroną atakującą, czeka na zachęcający gest partnera. Jest uczuciowy, wierny i oddany, ale trudno zyskać jego zaufanie. Rodzina odgrywa w życiu Selenita dominującą rolę, wysoko ceni nawet dalekie powinowactwo. Potrafi poświęcić się i wiele znieść w imię trwałości rodziny.

Pani Selenit jest marzycielska, czuła i subtelna, to stuprocentowa kobieta w pozytywnym i negatywnym sensie tego słowa. Często przeżywa miłosne rozczarowania, a jeśli zawiedzie się w małżeństwie, jej świat bez reszty zapełnią dzieci. Jest czułą, pobłażliwą i zaślepioną matką. Wiele kobiet ma niezwykłą intuicję, graniczącą wręcz z jasnowidzeniem.

Dzieci z tego znaku są ciche, bojaźliwe, nieśmiałe i płaczliwe. Dobrze się uczą, są grzeczne, ale wymagają troskliwej opieki. Trzeba łagodnie zwalczać lęki i kompleksy, a także budować pewność siebie małego Selenita.