Osoby urodzone pod wpływem tego znaku mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Są energiczne i pracowite, dynamiczne i pomysłowe. Postawa Szmaragda wobec ludzi jest niezwykle pozytywna. Bezinteresowny i życzliwy, pierwszy ofiarowuje swą pomoc nie czekając, aż ktoś się do niego zwróci. Życie Szmaragda obfituje w burzliwe i trudne chwile, wiele razy splot niezależnych od niego okoliczności układa się niepomyślnie. Często zdarza się, że musi bardzo wcześnie się usamodzielnić i dawać sobie radę z kłopotami, które niejednokrotnie go przerastają. Szmaragd jednak się nie poddaje, wykazuje dojrzałość i odpowiedzialność.

To poczucie odpowiedzialności zostaje mu na całe życie i przysparza wielu kłopotów. Bierze na siebie za dużo obowiązków, którym nie może podołać. Wiele jego pomysłów pozostaje w sferze marzeń: za dużo jednocześnie planuje i rozprasza się na drobiazgi. To trochę słomiany ogień, angażuje się w różne sprawy, ale na krótko; po pewnym czasie nawet najbardziej ekscytujące projekty nużą go. Taka postawa większości przedstawicieli tego znaku sprawia, że nie mogą poszczycić się poważnymi sukcesami w życiu. Lepiej radzą sobie jako twórcy, literaci i plastycy. Tu bardziej liczy się pomysł, którego nigdy Szmaragdowi nie zabraknie. Rzadko jednak się zdarza, by Szmaragd oddał swą pracę w terminie.

Znak ten lubi bogate życie towarzyskie i liczne grono znajomych. Jego miły sposób bycia, serdeczność i chęć niesienia pomocy, to poważne atuty w przyjaźni. Jednak, jak na ironię, Szmaragd częściej spotyka Się z pretensjami niż z wdzięcznością. Pragnie pomóc, obiecuje złote góry, ma wspaniałe chęci, ale nie jest w stanie ich zrealizować. Bardzo często pada też ofiarą naciągaczy.

Jest łatwowierny i nie może pogodzić się z myślą, że ktoś go nabiera. Szuka dla naciągacza usprawiedliwień, pewne sprawy próbuje traktować jak pomyłkę, nigdy złą wolę. Efekt postępowania Szmaragda jest taki, że otoczenie stawia mu coraz wyższe wymagania i coraz bardziej otwarcie okazuje niezadowolenie. W sprawach sercowych cieszy się dużym powodzeniem, ale i na tym polu jego łatwowierność daje mu się we znaki.

Nie jest dobrym psychologiem i nie potrafi dokonać właściwego wyboru. Swe, niestety dość częste, zawody miłosne ciężko przeżywa, gdyż sprawy uczuciowe odgrywają w jego życiu istotną rolę. Kobiety są niepraktyczne, czułe, rozpieszczające całą rodzinę i przesadnie pobłażliwe dla dzieci. Małe Szmaragdy są miłe, pomysłowe i ruchliwe. Ich wychowanie to trudny orzech do zgryzienia, gdyż wpadają im do głowy najbardziej szalone pomysły.