Topaz to urodzony dyplomata, świetnie daje sobie radę z ludźmi, potrafi łagodzić spory i przekonać do swych racji nawet zagorzałego antagonistę. Jest pogodny, wesoły i optymistycznie patrzy w przyszłość. Nie zadręcza się kłopotami, ufając, że wszystko ułoży się po jego myśli. Lubiany w każdym środowisku za życzliwość i wyrozumiałość, podnosi na duchu zmartwionych, zaraża swym optymizmem. Doprowadzony do ostateczności wpada w gniew, ale na krótko, bowiem dość dobrze panuje nad swoją porywczością. Umie też wybaczać krzywdy, jest tolerancyjny dla cudzych błędów. Jest próżny - łasy na komplementy i pochlebstwa, sam zresztą chętnie się nimi posługuje. Zdaje sobie doskonale sprawę, że niewielu ludzi nie lubi pochwał.

Przesadnie pewny siebie, ufa że nie ma sprawy, z którą nie dałby sobie rady. Tymczasem z wieloma rzeczami nie radzi sobie, gdyż jest chaotyczny, niedokładny i brak mu wytrwałości. Uważa się za nieomylnego, pragnie, by otoczenie liczyło się z jego zdaniem, uwielbia dawać dobre rady i obraża się, gdy ktoś nie stosuje się do jego wskazówek.

Silną cechą tego znaku jest ambicja. Topaz pragnie zrobić karierę, lecz nie cudzym kosztem. Nie uznaje podstępów i intryg, chce dojść do celu prostą drogą, którą toruje sobie, raczej pochlebiając odpowiedniej osobie, nie zaś kopiąc dołki pod konkurencją. Mimo niekonsekwencji zazwyczaj udaje mu się zdobyć eksponowane stanowisko.

Lubi podróżować i poznawać nowych ludzi. Nie jest domatorem, samotny i zamknięty w czterech ścianach czuje się fatalnie. Akceptuje tylko dom tętniący życiem, pełen gości, a przy tym luksusowo urządzony by mógł się nim pochwalić. Lubi urządzać wystawne przyjęcia, jest gościnny i rozrzutny. Nie liczy się z kosztami, wyznając zasadę, że jego gościom nie może niczego zabraknąć. Nawet jeżeli po takiej kolacyjce zostanie z pustym portfelem, nic go nie odwiedzie od kupna najdroższych trunków i zakąsek.

W związkach uczuciowych chce grać pierwsze skrzypce i czuć stały podziw partnera. Nie bardzo mu się to udaje, gdyż często przez małżeństwo dąży do podwyższenia swego statusu społecznego i materialnego. Chociaż nie można nazwać go materialistą kierującym się wyłącznie rozsądkiem, to przyjaźń i miłość łączy jednak z możliwością awansu. Kobiety są pełne wdzięku, kokieteryjne, od męża wymagają adorowania nawet dwadzieścia lat po ślubie. Nigdy nie poświęcają się całkowicie dla rodziny, muszą mieć czas i pieniądze dla siebie.

Lubią ciuszki, biżuterię i przyjęcia, na których mogą zabłysnąć w nowej kreacji. Dzieciom chcą zaprogramować przyszłość według własnego pomysłu, nie licząc się z ich zdolnościami i zainteresowaniami. Jeśli pociecha zawiedzie pokładane w niej nadzieje lub po prostu pójdzie w życiu swoją drogą, pani Topaz nie ukrywa rozczarowania. Dzieci urodzone w tym znaku są miłe, bez zahamowań, niezależne i bardzo często przewodzą grupie rówieśników.