Natura obdarzyła ten znak wieloma pozytywnymi cechami. Karneol pogodnie patrzy na świat, ale nie jest lekkoduchem. Kieruje się w życiu zdrowym rozsądkiem i realizmem. Rzadko się zdarza, by popadł w kłopoty z powodu bezmyślności.
Jest obdarzony życiową mądrością i potrafi uczyć się na własnych błędach. Czasem działa wiedziony impulsem, zareaguje gwałtownie, zadecyduje zbyt szybko i po fakcie żałuje swej porywczości. Karneol nie lubi słuchać cudzych rad ani korzystać z czyjegoś doświadczenia, kieruje się tylko własnymi ocenami i pomysłami. Rzadko zdarza się, by przedstawiciel tego znaku był wpływowy.

Wobec ludzi jest bezpośredni i komunikatywny, ale nic dopuszcza do poufałości. Wybiera rolę obserwatora, choć zależy mu, by oceniano go jako życzliwego i spieszącego z pomocą. Opinia otoczenia jest dla niego niezwykle istotna, chce zdobyć autorytet i szacunek. Karneol jest bardzo ambitny, ale nie dąży do władzy i majątku. Pragnie sprawować "rząd dusz", doskonalić własny charakter (często niezwykłymi sposobami) i stale pogłębiać wiedzę.

Ma szerokie i zazwyczaj nietypowe zainteresowania, fascynują go religie i filozofia. Wiele Karneoli wstępuje do jakiejś sekty, z upodobaniem ćwiczy zen lub jogę. Oryginalne zainteresowania i styl życia oraz niesłowność Karneola, a także tendencja do obiecywania rzeczy niemożliwych sprawiają, że zamiast szacunku zdobywa opinię dziwaka. Mimo tego jest lubiany i popularny w swoim środowisku. W znaku tym spotykamy wielu społeczników, w pełni zaangażowanych i poświęconych wielkiej sprawie.

Karneol obdarzony jest talentem artystycznym i wyczuciem estetycznym. Ma bardzo dobry gust, lubi otaczać się ładnymi przedmiotami. Potrafi ciekawie urządzić mieszkanie, dopracowując najdrobniejsze szczegóły. Przywiązuje też dużą wagę do sposobu ubierania. Pani Karneol pragnie być podziwiana, stać się ośrodkiem zainteresowania i zbierać hołdy adoratorów. Zależy jej na zdobyciu wysokiej pozycji towarzyskiej i wiele dla tego poświęci. Pewna siebie, wierzy w swój wdzięk i urodę. Interesuje się wieloma sprawami głównie po to, by zabłysnąć, "sprzedając" te wiadomości na przyjęciu. Ma też często oryginalne hobby. Chce o wszystkim wiedzieć i wydawać autorytatywne sądy.

Jako żona potrafi wiele poświęcić dla kariery męża i ciężko przeżywa jego porażki. Raczej rzadko jest na nie narażona, gdyż pani Karneol wie, na kogo postawić. Nie zwiąże się z niedorajdą życiowym, czy choćby mało przebojowym partnerem. W obec dzieci ma ogromne ambicje, pragnie zaprogramować im efektowną i intratną karierę, nie zważając na ich psychiczne predyspozycje. Mały Karneol jest bystry, inteligentny, dobrze się uczy, bryluje wśród rówieśników. Jest śmiały, trochę przemądrzały, ale bardzo sympatyczny.