Kapłani Majów wróżyli Lazurytowi długie, szczęśliwe i dostatnie życie. Jest zgodny i życzliwy dla ludzi, pogodny, z wiarą patrzy w przyszłość. Obca mu chorobliwa ambicja i żądza władzy. Pieniądze są d1a niego tylko środkiem do celu, cieszy się nimi, jeśli może z nich korzystac i urządzić sobie elegancko mieszkanie, czy kupić niezły samochód. Lazuryt prowadzi bogate życie towarzyskie, uwielbia przyjęcia, dancingi i wernisaże. Nie potrafi obejść się bez ludzi, pozostawiony sam sobie popada w melancholię. Pragnie być adorowany, podziwiany i najważniejszy. Nie przychodzi mu to z trudem, gdyż cieszy się powodzeniem towarzyskim ze względu na swe rozliczne zalety. Ma poczuci] humoru, jest taktownym dyplomatą, obsypuje komplementami, interesująco i barwnie opowiada skupiając uwagę słuchaczy. To typowa dusza towarzystwa, niepowtarzalny wodzirej; świetnie tańczy i potrafi śpiewać. Znany jest jako wytrawny organizator wystawnych przyjęć.

Lazuryt jest dobrym przyjacielem dla przyjaciół, ale antagonistów zwalcza bezlitośnie. Jest apodyktycznym egocentrykiem, który zawsze musi mieć rację. Lubi dobre książki, naukę, pragnie przez całe życie pogłębiać wiedzę, chętnie też uczy innych. Jego pasją jest magia, wróżby, wszystko co tajemnicze i nieznane. Ma bardzo dobrą intuicję, zakrawającą czasem na jasnowidzenie. Lazuryt długo zachowuje młodzieńczy wygląd, dba o ( tak dobrą) kondycję fizyczną, lubi sport. Przepada za podróżami, fascynują go dalekie, egzotyczne kraje.

Z Lazurytem lepiej się zaprzyjaźnić, niż w nim zakochać, gdyż życia rodzinnego nie stawia na pierwszym planie. Nie uznaje poświęceń i rezygnacji z własnej wygody, nudzi go szara codzienność. Jest bardziej przywiązany do rodziców niż do małżonka. z reguły późno wstępuje w związki małżeńskie, wyznając zasadę, iż należy korzystać z życia jak najdłużej. Cieszy się dużym powodzeniem u płci przeciwnej, często przez małżeństwo awansuje społecznie i materialnie. Pani Lazuryt jest ładna, a przy tym potrafi doskonale podkreślić swoje walory i umiejętnie zatuszować niedostatki urody. Jest kokieteryjna, sympatyczna i co niezbyt często zdarza się - przyjacielska wobec kobiet.

Jako pani domu potrafi stworzyć niepowtarzalną atmosferę, urządza wspaniałe przyjęcia, ale nie radzi sobie z obowiązkami domowymi. Mały Lazuryt jest wesoły, pełen wdzięku, rozpieszczany przez całą rodzinę. Ładnie mówi i szybko uczy się dobrych manier.