Opal - dokładnie wie, czego oczekuje od życia, precyzyjnie wytycza sobie cel i uparcie dąży do niego, nie bacząc na przeszkody. To znak ludzi niezwykle konsekwentnych, zdecydowanych, a przy tym silnych i odpornych na przeciwności losu. Opal jest ambitny, jego plan na życie jest wszechstronny i trudny do zrealizowania. Pragnie sławy i władzy, szeroko pojmowanego awansu społecznego. Jeśli czymś się zainteresuje, angażuje się całkowicie, nie myśląc o szansach powodzenia i konsekwencjach, nie dopuszcza do siebie wątpliwości. Nikt i nic nie jest w stanie odwieść go od postanowień. Niezachwiana pewność siebie i upór pomagają mu w osiągnięciu celów prawie niemożliwych. Kieruje się logiką i intuicyjnym wyczuciem sytuacji. Jest przenikliwym obserwatorem, umie wyciągać prawidłowe wnioski i uczyć się nawet na cudzych błędach.

Opal to inteligencja znacznie przewyższająca przeciętną, konkretność oraz umiejętność kierowania ludźmi. Bez kłopotów zdobywa autorytet, zraża jednak otoczenie pewnością siebie i przekonaniem o własnej nieomylności. Bezbłędnie ocenia ludzi, nie da się nabrać na fałszywe gierki, pozowanie czy też wymuszanie litości. Bywa altruistą, chętnie pomaga, ale tylko komuś, kto na to zasłużył. Często jest szorstki, obca mu dyplomacja. Zawsze mówi to, co myśli, krytykuje otwarcie ( nigdy bezpodstawnie ) i bez owijania w bawełnę. Działa szczerze i jawnie, nie znosi podstępów i intryg. Składa obietnice tylko wówczas, gdy jest pewien możliwości wywiązania się z nich. Nie rzuca słów na wiatr i najszybciej zraża się właśnie do osób niesłownych i niezdecydowanych.

Nie znosi bezczynności, lenistwa i nudy. Opal jest czynny i tryskający energią przez całe życie, wciąż coś robi, coś planuje i czegoś pragnie. Odsunięty na boczny tor, "siłą" wysłany na emeryturę, popada w głęboką depresję. Gdy poczuje się niepotrzebny, załamuje się definitywnie. Znika jego odporność, gdy nie jest niezastąpiony. W miłości jest równie uparty, jeżeli postanowi kogoś zdobyć, tylko trzęsienie ziemi może mu popsuć szyki. Miłość przeżywa bardzo mocno, targają nim namiętności, ale nie można nazwać go wzorem wierności.

Kobieta Opal jest silna, wytrzymalsza od większości przedstawicielek swojej płci, znosi wszelkie trudy życia. Jest zaborcza, upart i despotyczna, rządzi domem, dzieci trzyma krótko. Od wczesnego dzieciństwa uczy je życia i pokonywania przeszkód. Nie chełpi osiągnięciami swych pociech, widzi ich słabe punkty. Nie ma w sobie nic z zaślepionej matki. Mały Opal jest indywidualistą; uparty i nieposłuszny, często agresywny i niegrzeczny w cześnie dojrzewa psychicznie, szybciej od swych rówieśników zdobywa doświadczenia co daje mu ważną pozycję w grupie. Jego instynkt władzy ujawnia się od najmłodszych lat.