Ametyst dokładnie wie, czego chce od życia. Działa powoli, lecz niezwykle precyzyjnie. Nie uznaje improwizacji i nie da się ponieść nastrojowi chwili. Analizuje każdą sprawę, rozpatruje wszelkie wady i zalety, następnie nakreślić sobie plan działania.

Według Ametysta życie to bardzo poważna sprawa i nie można pozwolić sobie na pomyłki. Jest mądry, rozsądny i ambitny. Cechuje go niezależność, pragnie liczyć jedynie na własne siły. Wobec ludzi zachowuje dystans, jest nieufny i podejrzliwy. Sporo wody upłynie, nim przekona się do kogoś. Ma niewielu, ale wypróbowanych przyjaciół. Sam budzi zaufanie, jest konkretny i słowny. Można na niego liczyć, chętnie pomaga, ale oczekuje na oklaski.

 

Sporo w nim despotyzmu, pragnie, by otoczenie podziwiało go i podporządkowało się jego zasadom. Jest skryty i małomówny, trudno wyciągnąć zeń jakieś bardziej osobiste oceny. Mało kto wie, czy Ametyst ma kłopoty, czy też przeżywa chwile szczęścia. W pracy jest obowiązkowy, skupiony i dokładny. Jako podwładny precyzyjnie wykonuje polecenia, a jako szef łatwo zdobywa autorytet.

W sprawach finansowych wyjątkowo ostrożny, zawsze chowa do pończochy pokaźną sumkę na ciężkie czasy. W kwestiach sercowych Ametyst przypomina trochę zimną rybę. Pozbawiony sentymentów i temperamentu, zakochuje się powolutku i z zastanowieniem. Kandydat na ślubny kobierzec jest na cenzurowanym, rozłożony na czynniki pierwsze i obserwowany pod lupą. Musi mieć prawy charakter i odpowiednie pochodzenie.

Ametyst zwiąże się z kimś biednym, niezaradnym, ale uczciwym i koniecznie z dobrej rodziny. Partner powinien podporządkować się, nie mieszać się do domowej kasy i wychowania dzieci. Kobieta Ametyst jest praktyczna i gospodarna, sprawy domowe stawia na pierwszym miejscu. Pozbawiona kokieterii, dość chłodna, lecz wierna, oddana i troskliwa. Mały Ametyst nie błyszczy w szkole, rozwija się wolniej od swych rówieśników. Jest jednak pracowity i obowiązkowy.