Malachitowi obce jest wszelkie szaleństwo; ekscentrycy, dziwacy i dusze artystyczne to według niego niebezpieczni psychopaci. Konwenanse, normy i reguły są po to, by ich przestrzegać.

 

Malachit nie chce odróżniać się od tłumu, ubiera się klasycznie i ściśle przestrzega dobrych manier. Dla niego kwestią "być albo nie być" jest opinia otoczenia. Zastanawianie się, co też ludzie powiedzą, przyczyniło się do niejednej bezsennej nocy Malachitu.

 

Jest spokojny, skupiony i bardzo poważny, rzadko się uśmiecha. Marzy o bezpiecznej i dostatniej egzystencji. Solidny, zawsze rzetelnie wywiązuje się z obietnic.

W kontaktach z ludźmi unika konfliktów, jest łagodny i taktowny. Od przyjaciół oczekuje uczciwości i prostolinijności, nie znosi intryg i matactw. Lubi dobre książki i inteligentnych ludzi. Jest skryty, woli słuchać, niż mówić. W pracy sumienny i dokładny, ale schematyczny. Brak mu inwencji, ma dość ograniczone spojrzenie na wiele spraw. Woli wykonywać czyjeś polecenia i raczej nie nadaje się na szefa. Może wyważyć tylko otwarte drzwi

Często wybiera zawód nauczyciela lub bibliotekarza. W miłości realista; owszem, potrafi kochać, ale nie traci głowy. Bardzo poważnie podchodzi do spraw małżeństwa, bowiem jego świat kończy się na rodzinie. Związki Malachitu są trwałe, gdyż nie znosi poważniejszych zmian. Najlepiej czuje się w domu.

Kobieta jest inteligentna, rozsądna i praktyczna. Miła, ale dość chłodna. Nie robi scen, unika sporów, lecz nie potrafi zdobyć się na czułość. Nie rozpieszcza dzieci, choć dba o nie. Mały Malachit jest grzeczny, poważny i odpowiedzialny. Dość trudno adaptuje się w środowisku rówieśników.