Ludzie z grupą krwi A początkowo przystosowali się do życia w dużych zbiorowiskach i radzenia sobie ze stresami bardziej osiadłego, co nie oznacza, że mniej intensywnego stylu życia. Wymagania, jakie stawiało zatłoczone środowisko, nie pozostały bez wpływu na psychikę ówczesnych ludzi.CHARAKTER

Prawdopodobnie najważniejszą cechą, którą dana osoba musiała posiadać w takim środowisku, była zdolność współpracy z innymi. Początkowo grupy A musiały być przyzwoite, porządne oraz przestrzegające prawa i musiały się wykazywać samokontrolą. Społeczności nie mogą istnieć, jeżeli brak jest szacunku dla innych i ich własności. Samotnym źle się powodzi w układach grupowych. Gdyby charakterystyki grup 0 nie ewoluowały w kierunku dostosowania się do społeczeństwa agrarnego, wynikiem byłby chaos i ostatecznie zagłada. I znowu to dzięki przodkom grupy A ludzie przeżyli.


Wczesne grupy A musiały być sprytne, wrażliwe, żarliwe i bardzo zręczne, aby stawić czoło wyzwaniom bardziej złożonego życia. Ale wszystkie te cechy musiały mieścić się w pewnych ramach. To może być przyczyna, dlaczego grupy A, nawet dzisiaj, mają zdolność większego opanowania reakcji swojego organizmu. Ukrywają wewnątrz swoje niepokoje, ponieważ tak trzeba, kiedy próbujesz współżyć z innymi ? ale kiedy oni wybuchają, uważaj!

Antidotum na ten straszliwy wewnętrzny stres stanowią bardziej uspokajające i medytacyjne ćwiczenia relaksujące jogi i tai chi chuan.
Wydawałoby się, że grupy A są słabo dostosowane do zajmowania pozycji przywódczych, łączących się z wysokim obciążeniem psychicznym, w których celują grupy 0. To nie znaczy jednak, że nie moją być liderami. Kiedy grupy A osiągają te pozycje, instynktownie odrzucają zażarty sposób uprawiania współczesnej polityki, zmierzają do rozwiązywania problemów w inny sposób.


Osoby z grupą krwi A są pokojowo nastawionymi domatorami, mało agresywnymi, mniej nastawionymi na odnoszenie sukcesów, również w kryzysowych sytuacjach zachowują opanowanie i są w stanie myśleć. Najważniejszą ich cechą jest zdolność współpracy z innymi. Ludzie z grupą krwi A są przyzwoici, porządni oraz prze­strzegają prawa, wykazują się samokontrolą. Są rozważni, spokojni, sprytni, wrażliwi, zręczni, ukrywają wewnątrz swoje niepokoje. Antidotum na wewnętrzny stres stanowią uspokajające i medytacyjne ćwiczenia relaksujące jogi .

Zawody, które dają im satysfakcję to te, w których mogą pracować według własnego rytmu, zaliczamy tu zawody artystyczne, literackie, muzyczne, rzemieślnicze.
ZDROWIE


Utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia słuzy im uprawianie jogi, tai-chi, stretchingu lub golfa. Na stres i nerwowość najlepsza będzie medytacja.

Osoby z tą grupą krwi są idealnym materiałem na wegetarianina. Mają niezwykle wrażliwy układ pokarmowy, który produkuje niewiele kwasu żołądkowego. Trawienie białka zwierzęcego jest, dla organizmu z grupą A, bardzo obciążające. Jedząc mięso i nabiał, tracą energię i przybierają na wadze. Ponieważ organizm nie radzi sobie ze szkodliwymi substancjami zawartymi w wołowinie czy mleku, w późniejszym wieku ulega chorobom cukrzycy i zwiększa się ryzyko choroby serca. Najlepszym orężem w walce ze słabościami będą warzywa.

Ludzie, u których w żyłach płynie krew grupy A, są podatni na choroby cywilizacyjne - miażdżycę oraz cukrzycę, dlatego powinni dbać o zdrowie już w młodości. Ponadto częściej zapadają na raka żołądka jelit. Ale w zamian za to, są wyjątkowo odporni na wirusy.


Niekorzystna reakcja na stres, powiązana z predyspozycją do większości chorób cywilizacyjnych, sprawia, że u osób z grupą krwi A, występuje również zwiększone ryzyko, rozwoju infekcji oraz astmy oskrzelowej. Ponadto osoby z ta grupa krwi maja tendencję do wydzielania obfitych ilości śluzu, szczególnie podczas spożywania mleka i jego przetworów. Niedobór soków żołądkowych oraz zaburzona praca wątroby sprzyja gromadzeniu się toksycznych produktów przemiany materii. wszystkie te czynniki nadmiernie obciążają system immunologiczny.DIETA


M i ę s o
Osadnik jest najbardziej roślinożernym typem ze wszystkich tu prezentowanych. Mięso nie jest tym, czym powinien się zajadać. Jeśli bez mięsa nie może być szczęśliwy, to ewentualnie może pozwolić sobie tylko na indyka.
Unikaj: baraniny, bażanta, bekonu, cielęciny, dziczyzny, gęsi, kaczki, królika, kuropatwy, serc, szynki, wątróbki, wieprzowiny, wołowiny.


R y b y   i   o w o c e   m o r z a
Dwa do trzech razy w tygodniu mała porcja ryby. Najlepsze będą ryby tłuste: szczupak, dorsz, łosoś, makrela, sieja czy sardynki.
Unikaj kawioru, barakudy, bieługi, flądry, halibuta, homara, kalmara, kawioru, kraba, krewetek, łososia wędzonego, małży, morszczuka, muli, okonia, ostrygi, ośmiornicy, plamiaka, przegrzebka, raka, sardeli, skrzydelnika, soli, suma, śledzia, tuńczyka, węgorza, żółwia, żab.


J a j a  i   n a b i a ł
Najlepiej w ogóle wyeliminuj. Stan zdrowia poprawi natomiast mleko sojowe i ser sojowy. Umiarkowanie ser feta.
Unikajchudego lub 2% mleka, lodów, masła, maślanki, pełnego mleka, serwatki, sera brie, sera camembert, ser gouda, serka wiejskiego.


W a r z y w a   i   o w o c e
Powinny stanowić główny punkt diety, organizm z grupą krwi A zrobi z nich doskonały użytek. Jedz jak najwięcej warzyw i owoców, najlepiej na surowo.
Unikajjedynie papryki, pomidorów, kapusty, bananów, pomarańczy, mandarynek i kokosów, mango, melonu, rabarbaru.

S o k i   i   n a p o j e
sok z ananasa, sok z ciemnej wiśni, sok grejpfrutowy, sok z marchwi, sok z moreli, sok z selera, sok z suszonej śliwki, woda (z cytryną).
Unikajsoku z papai, soku pomarańczowego, soku pomidorowego.


Z i a r n o ,   p e s t k i ,   o r z e c h y ,   z b o ż a
Uzupełniaj dietę orzeszkami ziemnymi i pestkami dyni. Zdrowia doda Ci też kasza gryczana, płatki owsiane i masło orzechowe.
Unikajorzecha brazylijskiego, orzechów nerkowca, pistacjowych, pszenicy, otrębów pszenicy, płatków siedem zbóż, skrobi, makaronu grysikowego, makaronu ze szpinaku, mąki białej, mąki pełnopszenicznej.
Jedz fasole azuki, czarną, pinto, zieloną, groch "czarne oczko", rośliny strączkowe czerwone i zielone.
Unikajfasoli copper, navy, czerwonej, nerkowatej, tamaryndowej.


C h l e b   i   g r z a n k i
Jedz chleb esseński, chleb ezechiela, chleb z kiełków pszenicy, chleb z mąki sojowej, wafle ryżowe.
Unikaj: angielskich grzanek, bułek z otrębami pszennymi, chleba pełno-pszenicznego, chleba wieloziarnistego, chleba z mąki durum, chleba z mąki macowej, chleba wysokobiałkowego, pumpernikla.


P r z y p r a w y
Używaj czosnku, imbiru, sosu sojowego i musztardy. Nie zaszkodzi Ci chrzan, cynamon, cząber, estragon, oregano i majeranek.
Unikajpieprzu, octu, żelatyny, ketchupu i majonezu, sosu Worcestershire.


H e r b a t k i   z i o ł o w e
Zbawienny wpływ na Twoje samopoczucie mają napary z głogu, rumianku, dziurawca, melisy, aloesu, mięty, imbiru i lukrecji.U ż y w k i
Możesz sobie pozwolić na czerwone wino, herbatę zieloną, kawę bezkofeinową.
Unikaj: coca-coli, czarnej herbaty bezkofeinowej, czarnej herbaty regularnej, likierów destylowanych, napojów gazowanych, piwa, wody Selzera, wody sodowej.Kiedy osadnik chudnie, a kiedy tyje?

Chudnie, gdy przestanie jeść mięso, ponieważ eliminuje z diety toksyczne produkty. Pożywienie pochodzenia zwierzęcego spowalnia metabolizm u osób z grupą A, odkładają go w organizmie w postaci tłuszczu. Nabiał również jest słabo trawiony przez osoby z grupą krwi A i prowokuje reakcje insulinowe - kolejny czynnik spowalniający metabolizm. Oprócz tego produkty mleczne zawierają wysoko nasycone tłuszcze, które upośledzają serce oraz prowadzą do otyłości i cukrzycy.
Pszenica jest czynnikiem o niejednoznacznym działaniu w diecie grupy A. Osoby z grupą krwi A mogą spożywać pszenicę, ale nie powinni jej jeść zbyt wiele, gdyż wówczas ich tkanka mięśniowa ulegnie nadmiernemu zakwaszeniu. Grupy A nie mogą utylizować energii tak szybko, następuje więc zahamowanie metabolizmu. Powinno się zwracać uwagę na pożywienie zdrowe, niskotłuszczowe oraz uzupełniać je warzywami i zbożami.


Produkty tuczące:
Mięso
Nabiał
Fasolka nerkowata
Fasolka limejska
Pszenica (w nadmiarze)

Produkty pomagające schudnąć:
Oleje roślinne
Produkty sojowe
Warzywa
Ananas